Bolji dani za biblioteke
Deklaracija o unapređivanju saradnje javnih biblioteka i lokalnih samouprava u Srbiji, potpisana 26. maja u Skupštini grada Beograda, trebalo bi da unapredi rad bibliotečke mreže u tridesetak gradova i pomogne jačanju kulture čitanja uopšte.
Deklaracija o unapređivanju saradnje javnih biblioteka i lokalnih samouprava u Srbiji, potpisana 26. maja u Skupštini grada Beograda, trebalo bi da unapredi rad bibliotečke mreže u tridesetak gradova i pomogne jačanju kulture čitanja uopšte.
Deklaraciju su potpisali ministar kulture Nebojša Bradić, zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu Radoslav Petković, direktor Narodne biblioteke Srbije i predsednik Zajednice matičnih biblioteka Srbije Sreten Ugričić i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, u prisustvu gradonačelnika i predsednika 25 opština u Srbiji i direktora 30 matičnih narodnih biblioteka.
Potpisnici Deklaracije izrazili su spremnost da, u okviru nadležnosti, utvrde kriterijume za raspodelu sredstava namenjenih bibliotekama i obezbede adekvatne uslove za njihov rad, kao i da planiraju i realizuju sistematsku promociju kulture čitanja i ostvarivanje inovativnih programa i usluga u javnim bibliotekama.
Ministar Bradić, koji će prisustvovati 28.maja svečanom otvaranju 6. Međunarodnog sajma knjiga u Solunu, rekao je da bi Deklaracija trebalo da doprinese stvaranju drugačije kulturne politike u oblasti bibliotekarstva.
“Mreža matičnih biblioteka jedna je od najstabilnijih mreža institucija kulture Srbije i veoma je važna za sprovođenje ukupne kulturne politike. Upravo ova inicijativa treba da ojača sistem, koji nije pođednako razvijen na teritoriji Republike”, rekao je Bradić i istakao da je interes Srbije u decentralizaciji i povezivanju onih koji su ugledni i onih koji zaostaju, ali uz podsticaj mreže, Ministarstva kulture i lokalnih samouprava mogu da postanu mesta važna za razvoj biblioteka.
Gradonačelnik Beograda rekao je da gradske vlasti, uprkos smanjenju budžeta zbog krize, neće smanjivati sredstva namenjena za kulturu.
Obećavajući nastavak realizacije svih projekata u oblasti kulture kako su i do sada planirali, Đilas je rekao da će biti najbolji doprinos grada razvoju kulture.
Deklaracija ističe da samo javne biblioteke koje imaju kontinuitet u obezbeđivanju sredstava za rad i razvoj zasnovan na jasno utvrđenim kriterijumima, odgovarajući prostor, savremenu bibliotečku i tehničku opremu i stručni kadar koji se kontinuirano usavršava, mogu da pruže kvalitetne bibliotečko-informacione usluge, u skladu sa međunarodnim standardima i savremenim dostignućima.
Biblioteke moraju da budu sistematski i planski popunjavane, da imaju bogate i atraktivne fondove knjižne i neknjižne građe, ponudu besplatnih Internet usluga, elektronska izdanja publikacija iz tekuće produkcije, filmove, muzikalije, edukativne dokumentarne TV programe, video igre i slično.
Naglašeno je i da usluge biblioteka moraju biti prilagođene osobama sa posebnim potrebama i svim drugim oblicima rada sa korisnicima.
Potpisnici su održali i sastanak na kojem je bilo reči o problemima sa kojima se suočavaju biblioteke, poput nedostatka ili neadekvatnosti prostor u kojima rade, nedovoljne i nesistematske nabavke knjiga, za koju bi sredstva trebalo da obezbede osnivači, kao i na sve veći značaj i ulogu biblioteka u širenju pismenosti, kulture čitanja i znanja uopšte.
(SEEcult.org)