Vesti

Bogat program 28. Palića, uprkos teškoćama zbog pandemije

6. jul 2021.
SEEcult.org
28. fef palic
28. fef palic

Festival evropskog filma Palić prikazaće u 28. izdanju čak 139 filmova, uključujući i predfestivalske selekcije, a prema rečima direktora Radoslava Zelenovića, nije bilo lako sastaviti tako obiman i ujedno kvalitetan program, pre svega zbog pomeranja termina velikih svetskih festivala.

S obzirom da se Kanski festival - umesto u maju održava upravo sada, a Festival u Karlovim Varima je pomeren za avgust, to je otežalo posao i palićkim selektorima (Nenad Dukić, Nil Jang, Igor Toholj), rekao je Zelenović 6. jula na konferenciji za novinare, ističući da se, bez obzira na to, desilo da je 28. FEF Palić zapravo po broju filmova najbogatiji - kao u vreme punog zamaha 2017. i 2018. godine.

Uprkos svim okolnostima, 28. FEF Palić “optimalno je napravljen” i predstavlja “u potpunosti povratak svojim korenima, sa svim glavnim i pratećim programima“, rekao je Zelenović.

“Ideja nam je bila da vidimo kako izgleda filmska Evropa autorski sa jedne strane, a sa druge i kako izgleda ta Evropa sa svim problemima s kojima se muči, kao i čitav svet. To je kao i ranije. Mi smo uvek hteli, i čini mi se uspevali, da budemo to mesto, to susretište filmova autora, publike, kritičara, izveštača, na kojem se prikazuju filmovi koji otvoreno i kritički govore o vremenu u kome živimo”, rekao je Zelenović, zadovoljan i prošlogodišnjim izdanjem Palića, jer je i pored pandemije održano uživo, a ne onlajn.

Programski direktor Miroslav Mogorović takođe je podsetio na 27. FEF kao festival kontinuiteta, ističući da je 28. FEF vratio programsku strukturu koja je postavljena 2019. godine. Uz takmičarske programe – Glavni i Paralele i sudari, tu su i Fokus – Slovenija, Evropski dokumentarni film, Mladi duh Evrope i drugi, a biće i selekcija kratkog metra, svetska premijeru domaćeg filma “Nečista krv - greh predaka” Milutina Petrovića...

“Obilje pratećih program je teško i nabrojati. Biće naporno, ali lepo i zanimljivo”, izjavio je Mogorović.

Selektor Glavnog programa Nenad Dukić najavio je “jak i kvalitetan program”, uprkos teškoćama zbog toga što je “svetski kinematografski lanac poremećen” – od produkcije, preko festivala koji se pomeraju do distribucije, jer neki producenti čuvaju svoje filmove za vreme kada će bioskopi raditi u punom kapacitetu.

“Ipak, imamo 12 filmova koji su relevantni i odražavaju ono najbolje što je evropska kinematografija dala u ovom periodu”, rekao je Dukić.

Nečista krv - greh predaka

Na otvaranju i zatvaranju FEF-a biće prikazana dva britanska filma – “Dnevnik iz Gvantanama” (Mauritanac) Kevina Mekdonalda, snimljen prema istinitoj priči, sa dvostrukom oskarovkom Džodi Foster u glavnoj ulozi uz Tahara Rahima, odnosno komedija “Vojvoda” (The Duke) Rodžera Mičela, takođe prema istinitoj priči o vojvodi od Velingtona.

“Podvig je što smo obezbedili tri filma koja su upravo u konkurenciji u Kanu”, istakao je Dukić, navodeći filmove “Frans“ Bruna Dimona (Francuska), “Petrov grip” Kirila Serebrenikova (Rusija) i “Najgora osoba na svetu” Joakima Trira (Norveška).

Dukić je najavio i jaku prezentaciju regiona bivše Jugoslavije, u kojoj su, uz “Nečistu krv – greh predaka”, i priča o porodici “Plavi cvet” hrvatskog reditelja Zrinka Ogreste i “Čisto ljudski” mladog makedonskog autora Igora Ivanova, koji će biti prikazan van konkurencije, jer mu je srpski koproducent Mogorovićev “Art i popkorn”.

“Uz filmove klasične naracije uvek nastojim da bude bar jedan koji donosi nešto novo u formi, a takav je ovoga puta mađarski film ‘Prirodno svetlo’ debitanta Deneša Nađa, dobitnika Srebrnog medveda na Berlinalu za najbolju režiju”, rekao je Dukić, pominjući i filmove “Čuvar brata svojega” turskog reditelja Ferita Karahana i “Kopilot” nemačke rediteljke Ane Zohre Berahed iz selekcije Panorama ovogodišnjeg Berlinala, kao i “Ja nikada ne plačem” Pjotra Domalevskog iz Poljske.

U žiriju za Glavni program najavljeni su generalni sekretar FIPRESCI Klaus Eder, subotička glumica Minja Peković, grčki reditelj Kristos Nikou, srpski autor koji radi u Nemačkoj Jovan Arsenić i ukrajinsko-nemačka rediteljka Darija Oniščenko.  

U takmičarskoj selekciji Paralele i sudari biće prikazani filmovi “Dečak” ruskog reditelja Vitalija Akimova, litvanski film “Đavo nema mira” Zefira Morelsa i Albana Mersijea, “U ogledalu” letonske reditelje Laile Pakalnine, “Furija” Petra Ristovskog, “Prolećna pesma” Natalije Avramović, “Suton” mađarskog reditelja Balinta Biroa, “Jaruga” mađarskog reditelja Krasnahorkaia Balaža, “Duga” crnogorskog reditelja Aleksandra Vujovića, “Noćna smena” Reinisa Kalvinša iz Letonije, “Časovi nemačkog” bugarskog reditelja Pavela G. Vesnakova, “Unutrašnje ostrvo” Ru Hasanova iz Azerbejdžana, “Šta vidimo kad pogledamo u nebo” gruzijskog reditelja Aleksandra Koberidžea, “Branka” mađarskog reditelja K. Kovača Akoša, “Nun of your business” hrvatske rediteljke Ivane Marinić Kragić, “Tabija” Igora Drljače u kanadsko-bosanskoj koprodukciji, “Duhovi” turske rediteljke Azre Deniz Okjaj i “Parket” ruskog reditelja Aleksandra Mindadzea.

Izvršni producent FEF Palić Ilija Tatić, direktor Otvorenog univerziteta Subotica, rekao je da se očekuje dolazak više od 150 gostiju i učesnika iz Srbije i Evrope. “Interesovanje je veliko, ali zbog ograničenog budžeta nismo mogli da zovemo sve koje smo hteli”, rekao je Tatić.

Precizirao je da je budžet 19 miliona dinara, uz dobru podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Sekretarijata za kulturu Vojvodine, nešto manju nego obično pomoć Grada Subotice, zbog aktuelne krize, te bez sredstava potprograma Media Kreativne Evrope, koji je prolongirao rok za konkurse.

“Pravljenje festivala u Srbiji nije lako. Snalazimo se, kao i drugi. Preumorni smo, ali svi smo u dobrom elanu”, rekao je Tatić, koji je skrenuo pažnju i na raznovrstan prateći program (koncerte, izložbe, radionice) kao pođednako važan, jer će okupiti veliki broj mladih ljudi.

Na 28. Paliću, koji će biti održan od 17. do 23. jula, prvi put će prvi biti organizovana radionica festivalske mreže MIOB (Moving Images Open Borders) za blogere, vlogere i influensere. FEF Palić na taj način prati i savremene trendove u medijskom praćenju festivala, istovremeno se obraćajući novoj i mladoj publici, koja se tek upoznaje sa širinom i bogatstvom evropskog autorskog filma. Radionicu filmske kritike vodiće Nil Jang, selektor programa Paralele i sudari i Mladi duh Evrope.

Dobitnici nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji su srpski glumac Aleksandar Berček i nemački reditelj Kristijan Pecold, a novoustanovljena specijalna nagrada “Lifka” za doprinos regionalnoj kinematografiji dodeljena je slovenačkoj glumici Mileni Zupančič.

Nagradu “Underground Spirit”, kako je ranije saopšteno, dobila je rumunska producentkinja Ada Solomon.

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: FEF Palić (promo)

(SEEcult.org)

Tagovi