Apel Druge scene za Kontekst
Druga scena, mreža nezavisnih oganizacija i indivudualnih aktera u kulturi u Beogradu, apelovala je na Sekretarijat za kulturu grada Beograda da obezbedi radne uslove galeriji Kontekst, nakon prestanka njenog rada u bivšem Centru za kulturu Stari Grad, odnosno sadašnjoj Ustanovi kulture Parobrod.
Druga scena, mreža nezavisnih oganizacija i indivudualnih aktera u kulturi u Beogradu, apelovala je na Sekretarijat za kulturu grada Beograda da obezbedi radne uslove galeriji Kontekst, nakon prestanka njenog rada u bivšem Centru za kulturu Stari Grad, odnosno sadašnjoj Ustanovi kulture Parobrod.
“Smatramo da potiskivanje kulturnih aktera koji su kroz svoj dugogodišnji rad razvijali ozbiljan i kritički pristup savremenim umetničkim praksama iz razloga zbrinjavanja ‘partijskog podmladka’ vladajuće garniture u ovoj opštini i razvijanja ‘urbane šarenice’ lakih, okretnih i društveno nerelevantnih tema, predstavlja neoprostiv čin marginalizacije kulture i njene vulgarne instrumentalizacije od strane vladajućih političkih struktura”, navela je Druga scena u otvorenom pismu Sekretarijatu za kulturu, izražavajući nezadovoljstvo i neslaganje sa načinom i razlozima zbog kojih je Kontekst galerija prestala sa radom u Parobrodu.
Ističući da je galerija Kontekst jedna od najprofilisanijih inicijativa za prikazivanje i diskutovanje rada mladih umetnika iz regiona - inicijativa koja je uspešno premostila kolaps institucija kao što su Centar za savremenu umetnost i Jugoslovenski bijenale mladih umetnika, Druga scena navela je da je zatvaranjem galerije Kontekst, njeno mesto ostalo upražnjeno i da ga Parobrod svojom programskom politikom ne može nadomestiti.
Druga scena naglasila je da je tim Kontekst galerije istrajnošću, samoobrazovanjem, kritičkim pristupom društvenoj realnosti i hrabrošću u pokretanju tema o kojima se “ređe govori” (seksualni rad, trgovina ljudima, pitanje nacionalizma u savremenoj umetnosti, itd.), stvorio jedinstveno mesto na kulturno-umetničkoj sceni Beograda.
“S obzirom da je dalji rad Konteksta u Ustanovi kulture Parobrod nemoguć (usled nekorektnog odnosa uprave i neslaganja tima Konteksta sa njihovom politikom) zahtevamo da im se obezbedi drugi prostor. Napuštenih i zapuštenih prostora u Beogradu ima; istraživanja i sistematizacije su urađene i informacije su javno dostupne (npr. www.javniprostori.org/ushahidi/index.php/main, www.ppstarigrad.com/zone/zone.html)”, navela je Druga scena, dodajući da “pitanje samo dobre volje gradskih vlasti da te prostore ustupe na korišćnje samoorganizovanim inicijativama koje deluju na savremenoj kulturno-umetničkoj sceni Beograda”.
“Savremena umetnost nije niti roba, niti prostor za lake teme i ispunjavanje slobodnog vremena! Savremena umetnost je prostor imaginacije, slobode, obrazovanja, kritičkog mišljenja, formiranja politički svesnih i odgovornih društvenih subjekata!”, poručeno je u apelu, koji je i pojedinačno potpisalo dvadesetak organizacija i pojedinaca okupljenih u toj neformalnoj mreži.
Sekretarijatu za kulturu prethodnih dana slična pisma i apele uputili su i Teorija koja hoda (TkH), Darinka Pop Mitić i Svebor Midžić, zatim Žene u crnom, umetnička grupa Škart, Dah teatar, Grupa Spomenik, Radna Grupa cetiri lica Omarske i umetnica Milica Tomić, kao i Stanica - servis za savremeni ples, redakcija časopisa “Prelom” za teoriju, film i savremenu umetnost, kao i nezavisne umetničke asocijacije Stepenice i Kolektiv i Udruženje Svetlost iz Šapca.
Kontekst galerija saopštila je nedavno da prestaje da radi u UK “Parobrod”, navodeći kao razloge neslaganje sa politikom te ustanove kulture, pritiske u vidu zahteva za oslobađanjem prostora korišćenih za rad, kao i odbijanje nove uprave da komunicira.
UK “Parobrod” saopštila je tim povodom da su njena vrata i dalje otvorena za programe Kontekst galerije, ali uz poštovanje kućnog reda koji podrazumeva da “svaka nevladina organizacija može imati svoj ‘radni sto’ tokom realizacije mnogobrojnih programskih sadržaja, ukoliko ih žele i imaju”.
“S obzirom da taj isti ‘Kontekstov’ radni sto i dalje postoji, uvek se saradnja može reaktivirati na obostrano zadovoljstvo, što donekle predstavlja prednost u odnosu na mnogobrojne druge umetničke NVO koje priželjkuju status rezidenta u okviru neke institucije kulture. Ta privilegija ima svoja minimalna ograničenja, kao što je nemogućnost skladištenja kompletnog materijala i opreme čiji je vlasnik Kontekst, kao i držanje njihove kancelarijske arhive i celokupne dokumentacije”, naveo je “Parobrod”.
U PRILOGU - Pismo-apel Druge scene sa potpisima
(SEEcult.org)