Angažovani etno filmovi
Međunarodni festival etnološkog filma biće održan 21. put od 11. do 15. oktobra u Beogradu, a selekciona komisija već je odabrala za takmičarski program 21 film, a 15 van konkurencije.
Prema mišljenju Selekcione komisije, primetna je vrlo izražena tendencija ka angažovanom političkom filmu i filmu sa socijalnom tematikom, a brojni su i filmovi koji se bave preispitivanjem seksualnosti u određenim etničkim i religijskim zajednicama, uz analitički pristup odnosu društva, religije i porodice prema pojedincu drugačijeg seksualnog opredeljenja.
Kada je o filmskoj estetici reč, većina stranih filmova zadovoljava sve standarde profesije i pruža izvanredan filmski izraz, kakav se kod domaćih filmova ne zapaža, saopštio je Etnografski muzej, organizator MFEF-a.
Za učešće na 21. MFEF-u prijavljeno je 90 filmova iz 25 zemalja, a selekciju su izvršili TV autorka i dokumentarista Anita Panić, TV rediteljka Gordana Simonović-Veljković i etnolog i antropolog Miloš Matić.
Etnografski muzej u Beogradu trudi se da svake godine pribavi i prikaže najnovije filmove etnografskog i antropološkog sadržaja.
U okviru takmičarske kategorije, i ove godine biće dodeljen Gran pri “Dragoslav Antonijević” za najbolji film, te nagrade za najbolji domaći i najbolji strani film.
Pored glavnog filmskog programa, MFEF i ove godine priređuje retrospektive uz učešće uvaženih gostiju iz inostranstva, okrugle stolove, radionice...
U planu je i prikazivanje serije emisija Iranske nacionalne televizije uz učešće reditelja Reze Madžlesija, zatim predstavljanje filmske produkcije Smitsonijan instituta u Vašingtonu, uz učešće antropologa Džejmsa Dojča, kao i izbor novije ruske produkcije etnografskih filmova sa festivala RAFF iz Salekarda.
Prošle godine Gran pri “Dragoslav Antonijević” 20. MFEF-a osvojila je koprodukcija Estonije i SAD “Priče Itelmena” (Livo Niglas) o izumirućoj lovačkoj zajednici na dalekom istoku Rusije, dok je najboljim stranim filmom proglašen crnogorski “Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokota” Vladimira Perovića, a domaćim “Glad” Gordane Simonović-Veljković i Dragice Pavlov-Krstić.
Nagrada za najbolji film o nematerijalnom nasleđu dodeljena je ostvarenju “Sanjam kukere” Adele Peeve, a dodeljeno je i nekoliko posebnih priznanja.
Studentski žiri 20. MFEF-a jednoglasno je odlučio da proglasi pobednikom u kategoriji studentskih filmova delo autora Kulara Vimnea “Breath” (Hing).
Jubilarni MFEF prikazao je oko 30 ostvarenja u takmičarskom programu, uz informativnu selekciju, a posebno je bio okrenut mlađim stvaraocima, u želji da afirmiše filmsko beleženje nematerijalnog kulturnog nasleđa i kod mladih.
(SEEcult.org)