Analitički dnevnik svakodnevice
Beton je objavio zbornik tekstova učesnika tribinskog ciklusa “Ka razvijenoj demokratiji”, održanog od oktobra 2012. do novembra 2013. u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.
Po jedan govornik sa svake tribine napisao je autorski tekst na temu razgovora u kojem je učestvovao, čime je dobijen svojevrsni analitički dnevnik javne svakodnevice u Srbiji u proteklih godinu dana.
Promocija tog izdanja biće održana 22. januara, a svaki posetilac dobiće na poklon primerak zbornika, objavljenog u Betonovoj ediciji “TonB”.
ZBORnik sadrži tekstove Vesne Pešić “Stanje demokratije u Srbiji - tranziciono blato moći i novca”, Milivoja Bešlina, Srđana Miloševića i Olivere Milosavljević “Istorija i politike istorije - naučno znanje vs. upotreba prošlosti”, Zagorke Golubović “Izazovi i prepreke savremene levice u Srbiji”, Bojana Tončića “Bestidna koljačka nevinost”, Marka Matića “Balkanske istorijske stranputice, Kosovo - od mita do priznanja”, te Dubravke Đurić “Lokalna i globana dinamika feminizama”.
Takođe, zastupljeni su Ivan Čolović - “’Delije’ kao neformalna politička organizacija”, Dejan Ilić - “O kulturi posle zločina”, Vesna Rakić-Vodinelić “Nove političke stranke - nove opcije ili samo popunjavanje političkog prostora?” i Milica Jovanović “Poslednji balkanski neprijatelji”.
Jelena Veljić i Matija Medenica napisali su tekst “10 godina Bolonje u Srbiji”, Dinko Gruhonjić “Postoji li medijska alternativa u Srbiji?”, Ivica Mladenović “Srbija u transformaciji iz socijalizma u kapitalizam: dve decenije posle”, Olga Manojlović Pintar i Danilo Šarenac “Prvi svetski rat - uzroci, posledice, sećanje” i Branislav Dimitrijević “Muke sa hiperbolama”.
Dimitrijevic je učestvovao na poslednjoj tribini Betonovog ciklusa koja je održana u novembru na temu “Da li nam prete nove kulturne politike?”.
Učesnici tribine kritički su se osvrnuli u gotovo dvočasovnoj diskusiji na sve dosadašnje ministre kulture od petooktobarskih promena 2000. godine, navodeći niz primera, pa i tragikomičnih anegdota, koji ukazuju na nerazumevanje, nepostojanje volje i kontinuirano odsustvo dijaloga radi unapređenja situacije u kulturi, posebno otežane poslednjih godina usled finansijske krize.
Betonov projekat “Ka razvijenoj demokratiji” bio je posvećen spektru tema - od osnova “obrazovanja za demokratiju” do krize savremenih demokratija i novih oblika moći u globalnom društvu kontrole, a uređivala ih je i vodila Irena Javorski.
(SEEcult.org)