7. Pravo ljudski festival
Filmski festival Pravo ljudski predstavlja u sedmom izdanju - od 7. do 12. novembra - više od 50 aktuelnih svetskih dokumentarnih ostvarenja, koja se bave temama koje se tiču problema današnjice - od trgovine ljudima i seksualnog nasilja nad ženama do ratova i brojnih drugih.
Festival počinje u bioskopu Meeting Point filmom “Pet slomljenih kamera” Emada Burnata i Guya Davida, palestinsko-izraelsko-francuskim ostvarenjem sa pet priča snimljenih različitim kamerama palestinskog seljaka i samoukog kamermana Emada Burnata. Prvu kameru kupio je 2005, kada mu se rodio četvrti sin. U isto to vreme počela je gradnja graničnog zida u njegovom selu Bil'in, a meštani su se počeli buniti protiv te odluke. Narednih nekoliko godina, Burnat uz odrastanje svog sina snima i nenasilnu borbu koju predvode dvojica njegovih najboljih prijatelja. Uskoro, svi ti događaji počinju uticati na njegovu porodicu i njega samog. Hapšenja, napadi, noćne racije postaju deo njihove svakodnevice...
Njegovi prijatelji, braća, pa čak i on sam, bivaju ranjeni ili uhapšeni. Svaka kamera koja dokumentuje ta događanja završava razbijena ili upucana. Uskoro, Burnat udružuje snage sa izraelskim rediteljem Guyem Davidijem, te njih dvojica slažu materijal koji su snimile slomljene kamere .
Prema rečima kreativne direktorke festivala Pravo ljudski, Kumjane Novakove, cilj takmičarske selekcije “extra muros” je pomjeranje granica u dokumentarnoj kinematografiji, a nameenjena je debitantskim filmovima uglavnom mladih autora.
Selekcija “re:versus” predstavlja najbolje filmove iz prethodne produkcijske godine i prikazaće osam naslova koji su obišli desetine svetskih festivala.
Selekcija “kratki kung fu” više eksperimentiše formom, nego sadržajem, a obuhvata i svetsku premijeru filma Ive Radivojević “Ben: U oku uma”.
Filmovi koji propituju odnos kulturno-umetničkih i društvenih praksi biće prikazani u okviru programa “Arts&Docs”.
Organizatori su posebno istakli važnost filma “Prizivanje duhova”, zbog specifičnosti teme o kojoj govori.
Film predstavlja dve hrabre žene koje su preživele torture logora Omarska, Nusrete Sivac i Jadranke Cigelj, čija su svedočanstva doprinela formiranju Tribunala u Hagu.
Prema rečima koordinatorke glavnog festivalskog programa Andreje Dugandžić, taj film je “dokaz da umetnost može izvršiti uticaj, jer je silovanje u ratu definisano kao ratni zločin, što je u potpunosti promenilo pravnu praksu”.
U okviru festivala Pravo ljudski, peti put će biti održan program za mlade “Zumiraj prava” (Zoom Rights), fokusiran na artikulisanje nezadovoljstva mladih ljudi sistemom u kojem kapital dominira sistemom vrednosti.
Peti “Zumiraj prava” obuhvata 14 filmova, a prvi put će ugostiti filmske autore i autorke i time pružiti priliku polaznicima i polaznicama diskusije sa svetski renomiranim društveno odgovornim filmskim autorima i autorkama.
Više od 50 mladih iz čitave BiH aktivno će učestvovati na bogatom programu koji, pored filmskih ostvaranja, nudi i kreativne radionice, dok će njih 28 biti u žiriju koji će odabrati najbolji film u programu “Zumiraj prava”.
U okviru Festivala, najavljena je i izložba “Arheologija tela, antropologija nasilja” svetski značajnih feminističkih umetnica Jenny Holzer, Lane Čmajčanin i Sare Vanagt.
Od ove godine filmske projekcije, osim u Meeting Pointu, održavaće se i u Art kinu Kriterion, a ulaz je besplatan.
Prošle godine, na šestom “Pravo ljudski” festivalu pobedio je dokumentarni film “Mirage” mladog reditelja iz Srbije Srđana Keče, snimljen u Dubaiju posle naleta ekonomske krize. U konkurenciji za mlade “Zumiraj prava” najboljim je proglašen “Kinofil” Damira Janečeka.
Specijalno priznanje dodeljeno je filmu “Berzah” Mantasa Kvedaraviciusa.
Festivalski sajt je www.pravoljudski.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)