67. Dubrovačke letnje igre
Festival Dubrovačke letnje igre predstavlja od 10. jula do 25. avgusta više od 70 dramskih, muzičkih, baletskih, folklornih i drugih programa u kojima na gotovo 20 ambijentalnih lokacija učestvuje više od 2.000 umetnika iz celog sveta, koji će, prema očekivanju organizatora, privući 60.000 domaćih i stranih posetilaca
Dubrovačke letnje igre tradicionalno će biti otvorene 10. jula ispred crkve sv. Vlaha Himnom slobode i podizanjem festivalske zastave Libertas.
U programu ceremonije svečanog otvaranja 67. Dubrovačkih letnjih igara, koji je osmislila Mani Gotovac, a režirao Ivan Miladinov, učestvovaće Festivalski dramski ansambl, Folklorni ansambl Linđo koji slavi 50 godina na Igrama, Kazališna družina Kolarin, Baletski odsek Umetničke škole “Luke Sorkočevića”, Plesni studio “Lazareti”, Simfonijski orkestar HRT-a, Akademski hor “Ivan Goran Kovačić”, Dubrovački kamerni hor i Hor Libertas.
Prolog iz opere “Pagliacci” izvešće počasni gost grada Dubrovnika, argentinski tenor, dirigent, kompozitor i umetnički fotograf Hoze Kura (José Cura) koji će, uz maestra Mladena Tarbuka, nastupiti i u ulozi dirigenta. U pevačkoj ulozi pridružiće mu se tenor Kristijan Suriani (Cristian), te soprani Ilijana Korać Teklić i Linda Ballova, koja će uz maestra Kuru nastupiti i 11. jula na gala koncertu.
U premijernom dramskom programu festivalsku publiku očekuju dva naslova – “Kafetarija” Karla Goldonija, u prevodu i adaptaciji Frana Čale, te “Otelo” Viljema Šekspira, u prevodu Vladimira Gerića i režiji Ivice Boban.
“Kafetarija” je jedna od legendarnih predstava zlatnog doba Igara koja je u režiji Tomislava Radića igrana deset godina na Gundulićevoj poljani. Na 67. Igrama reditelj Vinko Brešan će svoju “Kafetariju”, takođe u prevodu i adaptaciji Frana Čale, postaviti ispred Sponze - kao komediju s pevanjem i plesanjem. Songove potpisuje Mate Matišić, dramaturškinja je Mira Muhoberac, scenograf Marin Gože, kostimografkinja Doris Kristić, a koreografkinja Anamarija Bogdanović, a u predstavi igraju Nikša Butjer i Pjer Meničanin.
Dubrovačke letnje igre pridružuju se obeležavanju 400-godišnjice smrti Šekspira postavljanjem “Otela” u prevodu Vladimira Gerića i u režiji Ivice Boban. Na tvrđavi Lovrjenac, Otela će igrati nacionalni prvak Drame HNK u Zagrebu Dragan Despot, Jaga Rakan Rushaidat, a Dezdemonu Anja Đurinović. Premijera je 20. avgusta.
“Otelo na Lovrjencu baviće se motivom koji mi se čini vrlo aktuelnim, baviće se pojavom manipulatora, manipulatora današnjice. To su oni koji se čine umilni, anđelčići, ali će naći načina da zauzmu vlast i da unište onoga pored sebe. To je Jago i takvog lika nema nigde drugde kod Šekspira. Zato Otelo na Lovrjencu. Jago uništava plemenitost, lepotu, vrednost, kakvu nudi Otelo”, rekla je na nedavnoj konferenciji za novinare Mani Gotovac, pomoćnica direktora Igara za dramski program.
U dramskom programu publiku očekuju i reprize “Dubrovačke trilogije” Iva Vojnovića, u režiji Staše Zurovca, kao i više dramskih gostovanja. Iz Zagrebačkog kazališta mladih dolazi savremeni komad #radninaslovantigona argentinskog autorskog tima Jazmíne Sequeire i Luciana Delprata, u režiji Renate Carole Gatice, koja predstavlja radnju u gradu Tebi, potresenu terorističkim napadom, i u njoj mladu i buntovnu internet aktivistkinju Antigonu, odlučnu da raskrinka uzaveru koja se krije iza te tragedije. Predstava je premijerno izvedena u aprilu 2015, a na 30. Gavelinim večerima dodeljena joj je nagrada za najbolju režiju. Iz Gradskog dramskog kazališta Gavella stiže Molijerov “Umišljeni bolesnik”, komedija-balet u tri čina, reditelja Krešimira Dolenčića, premijerno izvedena u septembru 2015. Sofoklova “Antigona - 2000 godina kasnije”, u režiji Lenke Udovički, ostvarena u produkciji Kazališta Ulysses i festivala MESS iz Sarajeva, predstava je koja pokušava da povuče paralelu između Sofoklove junakinje i naših prostora, 20 godina nakon rata, a premijerno je izvedena u avgustu 2015. na Malom Brionu.
Profesorka i rediteljka Mira Muhoberac sa studentima Univerziteta u Zagrebu, postavila je “Dunda Maroja” onako kako zamišlja da ga je sam Marin Držić mogao izvorno prikazati 1551. u Većnici Dubrovačke Republike. Dve izvedbe te predstave predviđene su u parku Umetničke škole.
Balet na Lokrumu, Karmen
Dubrovačke letnje igre, u koprodukciji sa Slovenskim narodnim gledališčem iz Maribora, pripremaju za ljubitelje baleta diptih “Preludij za poslepodne jednog fauna” Kloda Debisija, u koreografiji Edvarda Kluga (Edward Clug), što će ujedno biti i premijera tog desetominutnog komada. Najavljena je i “Karmen” Rodiona Ščedrina, u koreografiji Valentine Turcu, koja će, uz pratnju Dubrovačkog simfonijskog orkestra, biti izvođena na Lokrumu. Savremeni ples će predstaviti Zagrebački plesni ansambl delom “Anything” renomiranog španskog koreografa i plesača Daniela Abreua. Gostovanje je realizovano kroz Plesnu mrežu Hrvatske.
Lokrum će biti i mesto na kojem će, u okviru programa “Pisci na Igrama”, biti održane autorske večeri Milana Vukovića Runjića i Daniela Rafaelića koji će ispričati dosad neispričanu priču “Maksimilijan i Carlota na Lokrumu” o nesretnom i hrabrom nadvojvodi, njegovoj nemirnoj i osetljivoj supruzi, te snovima koje su imali na tom ostrvu. Veče poezije Igora Zidića “San letnje noći” biće održano u novoobnovljenoj crkvici svetog Stjepana u Pustijerni, a najavljeno je i autorsko veče svestranog dramatičara, scenariste, kompozitora i muzičara Mate Matišića u Kneževom dvoru. U okviru istog programa, biće prikazan i Predgovor, gitara i 7 stranica iz romana “Sto godina samoće” Gabrijela Garsije Markeza, koji je priredila za scenu Mani Gotovac.
Muzički program, koji otvara tenor Hoze Kura, nudi više od 20 koncerata, među kojima dominiraju klavirski recitali i to sa najuglednijim domaćim i stranim pijanistima svih generacija - Ivo Pogorelić, Philippe Entremont, Michele Campanella, te mladi Andrew Tyson i Aljoša Jurinić, održaće recitale u atrijumu Kneževog dvora. Osim večeri posvećene svom ocu Arsenu Dediću, Matija Dedić će nastupiti uz Mateja Meštrovića i turskog pijanistu, kompozitora i pedagoga Hakana Ali Tokera ispred Dvora, na koncertu “Četiri godišnja doba za tri klavira”. To će ujedno biti i svetska premijera obrade Vivaldijevih godišnjih doba za tri klavira koju potpisuje Matej Meštrović.
Jose Cura, foto: Zoe Cura
Proslavljeni violinista i koncertmajstor Londonskog simfonijskog orkestra Roman Simović nastupiće s pijanistom Ratimirom Martinovićem iz Crne Gore, a violinista Davide Alogna uz pijanistu Alexandera Freya.
Među kamernim koncertima izdvajaju se nastupi Nordijskog kamernog orkestra s Radovanom Vlatkovićem, jednim od najvećih svetskih hornista, te nastup Ansambla Bečke filharmonije.
Dubrovački simfonijski orkestar održaće dve večeri sa uglednim dirigentima Amosom Talmonom i Ertugom Korkmazom, te sa solistima: klarinetistkinjom Marijom Pavlović, fagotistom Pieterom Nuyttenom, violinistom Stephenom Waartsom i violončelistkinjom Jelenom Očić.
Na koncertu u avgustu, koji je posvećen preminulom maestru Ivu Dražiniću, biće praizvedena Simfonija kompozitora Frana Đurovića.
Festivalski program zatvoriće Simfonijski orkestar HRT-a pod vođstvom Iva Lipanovića, uz mecosoprana Dubravku Šeparović Mušović, soprana Valentinu Fijačko i prošlogodišnje dobitnike nagrade “Orlando”, Kvartet Henschel.
Ivo Pogorelić, foto: Malcolm Crowthers
U želji da promoviše mlade umetnike, Dubrovačke letnje igre su osmislile novi program “U susret budućnosti” koji uključuje šest koncerata na kojima će se publici predstaviti laureati prestižnih međunarodnih takmičenja - američki pijanista Andrew Tyson, violinista Stephen Waarts, ruski pijanista Andrej Gugnin, ukrajinski violinista Alexey Semenenko, koji će nastupiti sa pijanistkinjom Innom Firsovom, te pijanista Yury Favorin iz Rusije, te hrvatski pijanista Aljoša Jurinić, finalista 17. međunarodnog pijanističkog takmičenja “Frederik Šopen” u Varšavi 2015. godine i laureat ovogodišnjeg takmičenja Kraljice Elisabethe.
Novost u programu je i izlazak iz gradskih zidina i otkrivanje zaboravljenih mesta širom županije. Tako će veliki meksički pijanista i dirigent Enrique Bátiz klavirski recital održati u Franjevačkom samostanu sv. Vlaha u Pridvorju, a Kvartet Henschel nastupiće u Pinakoteci crkve sv. Nikole u Cavtatu.
Uz redovan dramski, muzički i baletski program, Dubrovačke letnje igre najavile su i nastupe Folklornog ansambla Linđo iz Dubrovnika, koji će održati i Svečani koncert ispred crkve sv. Vlaha i tako proslaviti 50 godina nastupa na Igrama. Najavljeni su i koncerti ansambla Lado.
Filmske projekcije, ostvarene u saradnji s Pulskim filmskim festivalom, najavljene u u bioskopima Jadran i Slavica, dok će atrijum palate Sponza i Lazareti biti pretvoreni u galerijske prostore za likovne i fotografske izložbe.
Među autorima su Hoze Kura, Tihomir Lončar, Jagoda Buić i Mara Bratoš, te Dejan Stokić.
Biće predstavljena i monografija Iva Dulčića, autora Igora Zidića, te “Ratni dnevnik” Pava Urbana urednice Dubravke Vrgoč.
Savremene izvođačke prakse festivalskoj publici donosi i umetnički kolektiv BADco iz Zagreba, koji je svoj projekat “Stranac” premijerno izveo na nedavnim Perforacijama, a na 67. Igrama biće izveden na terasi Revelina.
Festival su podržali Ministarstvo kulture Hrvatske, Grad Dubrovnik i Županija dubrovačko-neretvanska, te brojni sponzori.
Festivalski sajt je dubrovnik-festival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)