61. Beogradski sajam knjiga - Knjigu u ruke!
Međunarodni beogradski sajam knjiga predstaviće od 23. do 30. oktobra više od 450 izlagača, od kojih više od 40 iz inostranstva, na čelu sa Islamskom Republikom Iran kao zemljom-počasnim gostom.
Pod sloganom “Knjigu u ruke”, 61. Sajam knjiga u Beogradu predstaviće mnogobrojne goste iz inostranstva – pisce, prevodioce i izdavače, a organizatori su za sada najavili učešće Zahara Prilepina, Erlenda Lua, Vila Firta, Svejna Menenslanda, Aleksandra Mekol Smita, Pana Bujukasa, Aleksandre Poter, Vedrane Rudan, Milenka Stojičića, Rumjane Ebert, Antona Holcera i Markete Hejkalove.
Pored predstavlјanja autora i tema iz Irana kao zemlјe gosta, fokus tribinskih i promotivnih programa, kao i tematskih izložbi, usmeren je na aktuelne teme proistekle iz domaće izdavačke produkcije i jubileje evropske i srpske istorije i kulture, od Šekspirove i Servantesove 400-godišnjice, 120-godišnjice pojave romana “Hajduk Stanko” i 100-godišnjice Petra Kočića, do sećanja na godišnjicu osnivanja Jasenovca i početka genocida nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu, saopštili su organizatori 27. septembra na konferenciji za novinare u Skupštini grada.
Gradska sekretarka za kulturu Ivona Jevtić istakla je da je Sajam knjiga događaju od izuzetnog značaja za Beograd i Srbiju.
“U toku jedne nedelјe održaće se brojni susreti izdavača, pisaca i čitalaca koji su u središtu interesovanja naše javnosti. To pokazuju i istraživanja koja govore da građani Beograda smatraju da je ovaj sajam jedan od najvećih brendova Beograda. Sajam knjiga je jedna od slika koju šalјemo u svet i zbog toga moramo da sa velikom pažnjom čuvamo tu instituciju. Dosadašnja pozitivna iskustva obavezuju Grad Beograd da sa svima koji učestvuju u ovom jedinstvenom kulturnom događaju očuva njegov ugled i tako ulepša sliku naše prestonice”, kazala je Ivona Jevtić.
Predsednik Odbora Sajma knjiga Zoran Avramović istakao je da ta manifestacija “nije samo kulturni, već i društveni događaj u najširem smislu, jer je to mesto susretanja lјudi različitih profesija, manifestacija obrazovanja, diplomatsko-političkih susreta, ekonomskih poslova i drugih dešavanja”.
Iran, kao zemlјa-počasni gost, predstaviće se na 300 kvadratnih metara izložbenog prostora u centralnom delu hale 2a, a među stranim učesnicima najavljeni su i izdavači iz Angole, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Indije, Izraela, Mađarske, Japana, Kine, Republike Srpske, Rusije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i drugih zemalјa.
Ambasador Irana u Beogradu Madžid Fahim Pur najavio je bogat program svoje zemlje, podsetivši na dobre veze i prijatelјstvo dva naroda i naglasivši da se u budućnosti mogu samo učvršćivati.
“Saradnja dve zemlјe poslednjih godina sve je jača, a kulturna saradnja je najvažnija karika za promociju saradnje u svim drugim oblastima”, rekao je ambasador Irana, dodajući da je nedavno u Teheranu boravio gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je sa svojim kolegom potpisao Memorandum o razumevanju i saradnji dva grada.
Ataše za kulturu Ambasade Irana Mohsen Solejmani najavio je da će biti predstavlјeno šest knjiga koje su sa persijskog prevedene na srpski jezik, kao i da će biti održana četiri okrugla stola o persijskoj i srpskoj književnosti. Učešće Irana na sajmu biće zaokruženo razgovorima književnika dve zemlјe o književnosti za decu, predavanjima pisaca iz Irana na beogradskim fakultetima na temu književnosti i kinematografije, posetama najvećih iranskih izdavača, kao i mnogobrojnim izložbama.
Osnovni izlagački koncept Sajma knjiga, koji će biti održan na ukupno 30.000 kvadratnih metara izložbenog prostora (u halama 1, 1a, 2a, 2ce i 4), ostao je baziran na predstavlјanju savremene svetske i domaće izdavačke produkcije književnoj publici i široj javnosti, uz prisustvo pisaca, te tribinski program posvećen aktuelnim književnim i društvenim pitanjima, rekao je urednik programa Sajma knjiga Dragan Hamović.
Najavljene su tematske tribine: “Šekspir, Servantes i evropska književnost danas”, “Poduhvati: Srbi 1903-1914, doba kralјa Petra”, “Jasenovac u istoriografiji, književnosti i kulturi”, “Srpski roman u domaćem filmu”, “Prevođenje južnoslovenskih književnosti, problemi recepcije”, “Lirska anima (nove srpske pesnikinje)”...
Poseban sajamski program “Pisci u fokusu” podrazumeva surete sa stranim piscima, a “Arena od reči” tribine polemičkog usmerenja o temama od značaja za knjigu i kulturu danas (Knjiga i angažovanost: poželјne i potisnute teme; Čije je naše nasleđe?; Između nacionalne i kolonijalne kulture).
U okviru programa “Šta je knjiga meni?" predviđeni su razgovori s poznatima o iskustvu čitanja. Najavljena je i celina “Objave baštine” koja podrazumeva seriju programa o aktuelnim izdanjima iz oblasti proučavanja nacionalne istorije i kulture, te segment “Pisci i knjige” koji obuhvata dijaloge sa savremenim domaćim piscima o njihovim novim naslovima.
Program “Izdavačke tačke” posvećen je predstavlјanju značajnih neprofitnih izdavačkih produkcija iz Srbije i okruženja.
U okviru 61. Sajma knjiga predviđena je i međunarodna konferencija o kolektivnom ostvarivanju prava nad pisanim i ilustrovanim delima, koja će okupiti stručnjake iz desetak zemalјa i važnih međunarodnih organizacija koji će, kako je najavljeno, učiniti da Beogradski sajam knjiga i Organizacija za ostvarivanje reprografskih prava krajem oktobra postanu internacionalno središte za tematiku autorskog prava književnika, prevodilaca, novinara, izdavača i drugih.
Forum Sajma knjiga, koji organizuje Bibliotekarsko društvo Srbije, biće održan na temu “Biblioteke i nabavka knjiga: statistika, praksa, javne nabavke, otkup”.
Kao i svake godine, najavljeni su i programi za decu, pa će u sali “Janko Veselinović” (hala 1a), nazvanoj po piscu čuvenog romana “Hajduk Stanko”, objavljenog pre 120 godina, nastupati najaktuelniji književni autori za decu i mlade: od Laze Lazića i Ljubivoja Ršumovića, Raše Popova i Vladimira Andrića, do Jasminke Petrović i Igora Petrovića, Dejana Aleksića do Branka Stevanovića.
Uz izložbu Irana u hali 1a, najavljene su i izložbe “Šekspir i Servantes – 400 godina od smrti”, “Jasenovac, anatomija zaborava”, izložba o Petru Kočiću, zatim izložba u okviru akcije “Negujmo srpski jezik”, izložba prvih i raritetnih izdanja knjiga Jaše Tomića, Milana Rakića, Milorada Mitrovića i Petra Kočića, te postavka digitalno štampanih kaligrafskih radova, tipografske azbuke i primera grafičkog i industrijskog dizajna sa srpskom ćirilicom, kao i “Bibiana” - predstavlјanje 20 najlepših knjiga Međunarodne kuće umetnosti za decu iz Slovačke, i izložba dečjih radova sa konkursa “Dečji sabor Dani ćirilice 2016”.
Školski dan, namenjen organizovanim posetama učenika, nastavnika, školskih bibliotekara, studenata i profesora. biće održan 27. oktobra.
Najavljen je i Festival stvaralaštva mladih, koji je pokrenut 2015. godine, a povećen je predstavljanju dela umetnika mlađih od 30 godina iz različitih oblasti stvaralaštva (dramsko, likovno, muzičko, filmsko) koja za predložak imaju knjigu.
U okviru 61. Sajma knjiga, tradicionalno će biti dodelјene nagrade i ocenjena godišnja izdavačka produkcija u kategorijama: izdavač godine, izdavački poduhvat godine, dečja knjiga godine i najlepša knjiga. Biće dodeljena i nagrada za izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, kao i posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke, te specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip. Takođe, biće dodeljena nagrada “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu i specijalno priznanje za mladog dizajnera.
Za nagrade konkurišu svi izdavači – učesnici Sajma knjiga iz Srbije (osim kada je u pitanju nagrada za izdavača iz dijaspore).
Organizatori očekuju više od 150.000 posetilaca ove godine.
Kapije Beogradskog sajma biće otvorene 23, 28, 29. i 30. oktobra od 10 do 21 sat, a 24, 25, 26. i 27. oktobra od 10 do 20 časova.
Pojedinačna cena ulaznice je 250 dinara, dok u okviru grupnih poseta košta 150 dinara.
Beogradski sajam knjiga prošle godine je, uz Rusiju kao počasnog gosta, privukao više od 180.000 posetilaca sa kupljenim ulaznicama. Uz izdavače iz dvadesetak zemalja, koji su nudili izdanja autora u rasponu od TV voditeljki do nagrađivanih pisaca, na 60. Sajmu knjiga predstavile su se i domaće i međunarodne institucije, a najveća gužva tradicionalno je bila na štandovima komercijalno najuspešnijih i najviše reklamiranih kuća i knjižara.
(SEEcult.org)