Karanovićevoj uručena Žanka
Nagrađivanoj pozorišnoj i filmskoj glumici Mirjani Karanović 6. marta u Narodnom pozorištu uručena je nagrada “Žanka Stokić”, uz podsećanje na neke od njenih mnogobrojnih uloga. Karanovićeva je izjavila da je to “najvažnija nagrada koju čovek može da dobije u životu”. Proslavljena glumica, koja je dobila gotovo sve najznačajnije glumačke nagrade i priznanja, rekla je i da je scenu za nju “prostor apsolutne slobode” i njena “životna potreba”.
Nagrađivanoj pozorišnoj i filmskoj glumici Mirjani Karanović 6. marta u Narodnom pozorištu uručena je nagrada “Žanka Stokić”, uz podsećanje na neke od njenih mnogobrojnih uloga.
Karanovićeva je izjavila da je to “najvažnija nagrada koju čovek može da dobije u životu”.
Proslavljena glumica, koja je dobila gotovo sve najznačajnije glumačke nagrade i priznanja, rekla je i da je scenu za nju “prostor apsolutne slobode” i njena “životna potreba”.
Mirjani Karanović su nagradu “Žanka Stokić”, koja obuhvata plaketu, novčani iznos i statuu, uručili direktor Narodnog pozorišta Božidar Đurović i predstavnici “Večernjih novosti” i Požarevca - u ime osnivača tog priznanja.
Nagrada “Žanka Stokić” nazvana je imenom velike glumice Žanke Stokić (1887-1947), koja je bila osuđena 1945. na osmogodišnju kaznu gubitka nacionalne časti zbog navodne saradnje sa okupatorom i domaćim izdajnicima, a rehabilitovana je 2009. odlukom Okružnog suda u Beogradu.
Povodom nagrade “Žanka Stokić”, Karanovićeva je izvela sa kolegama deo predstave “Drama o Mirjani i ovima oko nje” mladog hrvatskog dramskog pisca Ivora Martinića, čija je praizvedba bila 2010. godine u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
Na ceremoniji uručenja nagrade predstavili su se i njeni studenti sa Akademije umetnosti u Beogradu, a prikazan je i kratki film o Žanki Stokić iz arhiva Jugoslovenske kinoteke.
Žiri nagrade “Žanka Stokić” istakao je u obrazloženju da je Mirjana Karanović glumačkim umećem i nespornom sveukupnom harzimom u potpunosti zaslužila priznanje koje nosi ime najmarkantnije glumice prve polovine prošlog veka.
Karanovićeva je izgradila umetničku karijeru otelovljujući likove žena sa margine društva, a iz centra života, iz središta žive stvarnosti, bez kojih se više ne može zamisliti novija istorija našeg pozorišta i filma. Brojne likove, koji su u njenom tumačenju iz sveta imaginacije uvedeni u našu svest kao činjenice stvarnosti, uspela je da uzdigne na nivo tragičnosti koji povezujemo sa Antigonom, Alkestidom ili Ledi Magbet, naveo je žiri, koji su činili Mira Stupica (predsednica), glavni i odgovorni urednik “Večernjih novosti” Manojlo Vukotić, upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu Božidar Đurović, dramski pisac Dušan Kovačević i glumica Dara Džokić, prošlogodišnja laureatkinja nagrade “Žanka Stokić”.
Ističući da se Karanovićeva gotovo tri decenije profesionalno bavi glumom na pozorišnim scenama Srbije i bivše Jugoslavije, žiri je naveo da je u raznovrsnosti repertoara uvek uspevala da premosti jaz udaljenih stvarnosti u kojima njeni likovi žive i svima podari jedinstven pečat univerzalnosti.
U pozorišnom repertoaru vidno preovlađuju pisci novog doba, mada ne izostaju ni dela klasične drame: Aleksandar Popović, Tomas Bernhard, Dejvid Herover, Biljana Srbljanović, Martinić, Kejn, Dukovski...
Mirjana Karanović odigrala je i oko 70 uloga na filmu i televiziji.
Glavne uloge je ostvarila u kultnim filmovima “Petrijin venac” (Srđan Karanović, 1980), “Pad Italije” (Lordan Zafranović, 1981), “Život je lep” (Boro Drašković, 1985), “Otac na službenom putu” (Emir Kusturica, 1985). “Na putu za Katangu” (Živojin Pavlović, 1987), “Vreme čuda” (Goran Paskaljević, 1989), “Sabirni centar” (Goran Marković, 1989), “Mala” (Predrag Antonijević, 1991), “Bolje od bekstva” (Miroslav Lekić, 1993), “Underground” (Emir Kusturica, 1995), “Bure baruta” (Goran Paskaljević, 1998), “Život je čudo” (Emir Kusturica, 2004), “Grbavica” (Jasmila Žbanić, 2006), “Tamo i ovde” (Darko Liingulov, 2009)...
Igrala je u brojnim TV serijama, među kojima su i umetnički najprestižnije, poput “Otvorenih vrata”, “Vratiće se rode” i dr.
Između ostalog, dobila je dve Sterijine nagrade, dva Zlatna ćurana na Festivalu “Dani komedije” u Jagodini, dva Grand Prix priznanja na Filmskom festivalu u Nišu, dve Zlatne arene na Festivalu u Puli, nagrade na “Borinim pozorišnim danima”, “Vršačkoj pozorišnoj jeseni”, Svečanostima “Milivoje Živanović”, nagradu “Maja Dimitrijeveć” za monodramu “Eva Braun”, Zlatni lovorov venca na Festivalu MESS u Sarajevu, nagradu EU Filmskog festivala u Austriji, nagradu Acrors Mission na Artfilm festivalu u Slovačkoj, nagradu Zlatni medved na Filmskom festivalu u Berlinu, nagrade za najbolju žensku ulogu na festivalima Cinema City u Novom Sadu i SOFEST u Sopotu, nagradu “Osvajanje slobode” Fonda “Maja Maršićević Tasić” i dr.
Pored umetničkog rada i društvenog angažmana kome je posvećena kao nezavisna umetnica, Mirjana Karanović se uspešno bavi i pedagogijom od 1995. godine - redovna je profesorka glume na Akademiji umetnosti u Beogradu, na kojoj je bila dekan od 2001. do 2003. godine, kao i od 2009. godine do danas.
(SEEcult.org)