Liceulice i Kreacikliranje
Novi broj uličnih novina “Liceulice” posvećen je ekologiji i reciklaži, a tim povodom će 31. oktobra ispred robne kuće “Srbijateks” na Terazijama biti održan kreativni događaj “Kreacikliranje” radi unapređenja svesti o ekološki opasnim plastičnim kesama. Posetioci će tokom “Kreacikliranja”, koje počinje u 13 sati, moći da kupe novi broj magazina “Liceulice”, zamene donetih deset plastičnih kesa za ekološki platneni ceger i saznaju uz muziku na koje još kreativne načine mogu da recikliraju ekološki opasne plastične kese.
Novi broj uličnih novina “Liceulice” posvećen je ekologiji i reciklaži, a tim povodom će 31. oktobra ispred robne kuće “Srbijateks” na Terazijama biti održan kreativni događaj “Kreacikliranje” radi unapređenja svesti o ekološki opasnim plastičnim kesama.
Posetioci će tokom “Kreacikliranja”, koje počinje u 13 sati, moći da kupe novi broj magazina “Liceulice”, zamene donetih deset plastičnih kesa za ekološki platneni ceger i saznaju uz muziku na koje još kreativne načine mogu da recikliraju ekološki opasne plastične kese.
Novi broj magazina “Liceulice” sadrži tekstove o ekološkoj štetnosti plastičnih kesa i kreativnim načinima reciklaže plastičnih materijala kroz umetnost, kao i intervju sa Madonom Zorjani, štićenicom Svratišta i jednom od najuspešnijih prodavaca tih novina.
Specifičnost prodaje magazina “Liceulice” je u tome što prodavci zadržavaju polovinu prihoda, dok se preostala sredstva koriste za razvoj projekta, dodatni rad na integraciji prodavaca i druge različite filantropske programe pod istim imenom.
“U 'Licuulice' je mnogo interesantnih priča u vezi sa nama, decom ulice. To obično i kažem prolaznicima. Uvek sam nasmejana, i umem da prepoznam onog kome mogu da se obratim, a da zaobiđem večite mrgude. I prolaznici najčešće kupuju, ponekad i po nekoliko primeraka, i to je dovoljno za obrok”, kaže Madona.
“Liceulice” je mesečnik koji prodaju beskućnici, mladi ulice, najsiromašniji i najugroženiji pripadnici marginalizovanih grupa.
Pilot-broj izašao je u julu ove godine, a projekat koalicije okupljene oko Smart kolektiva podržali su USAID preko Instituta za održive zajednice, Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima Grada Beograda, kompanija “Telekom Srbija”, EFG Eurobank, Coca-Cola Hellenic i brojne kompanije i javne ličnosti.
(SEEcult.org)