• Search form

20.05.2009 | 03:07

Stroj za preimenovanje

Projekat “The Renaming Machine” skopske kustoškinje i teoretičarke Suzane Milevske, koji se bavi kompleksnim preplitanjima političkih i kulturnih mehanizama preimenovanja, posebno na prostoru bivše Jugoslavije i Balkana, biće predstavljen od 20. maja u Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, a obuhvata izložbu tridesetak umetnika, simpozijum i video arhiv.

Stroj za preimenovanje

Projekat “The Renaming Machine” skopske kustoškinje i teoretičarke Suzane Milevske, koji se bavi kompleksnim preplitanjima političkih i kulturnih mehanizama preimenovanja, posebno na prostoru bivše Jugoslavije i Balkana, biće predstavljen od 20. maja u Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, a obuhvata izložbu tridesetak umetnika, simpozijum i video arhiv.

Polazište tog dvogodišnjeg projekta temelji se na nužnosti preispitivanja uticaja političkih i kulturnih mehanizama na konstrukciju i destabilizaciju sećanja na nacionalne, kulturne i lične identitete na području bivše Jugoslavije i jugoistočne Europe tokom poslednje dve decenije. Projekat sagledava različite umetničke i kulturne fenomene, kao i strategije vezane uz pojam “preimenovanja”, kako bi se odredilo u kojoj meri ono utiče na vizuelnu kulturu i oblikuje kulturne identitete i kulturnu politiku u regiji i drugde.

Zagrebačko izdanje projekta “Stroj za preimenovanje”, čiji je glavni organizator ljubljanski P.A.R.A.S.I.T.E. Institut, uključuje saradnju sa kustoškinjama Ivanom Bago i Antonijom Majača, kao i nove umetničke produkcije: Alberta Hete, Sanje Iveković, Tanje Ostojić i Davida Rycha, Tadeja Pogačara, Dejana Spasovića i Alexandra Vaindorfa.

U projektu od ranije učestvuju Magnus Bartas, Zdenko Bužek, Liljana Gjuzelova, Igor Grubić, Dejan Habicht i Tanja Lažetić, Kalle Hamm, Sasha Huber, IRWIN, Hristina Ivanoska, Grupa Spomenik, Oliver Musović, Dan Perjovschi, Lia Perjovschi, Georg Schollhammer, Sašo Stanojković, Mladen Stilinović i Žaneta Vangeli.

Projekat je zamišljen kao niz događaja (simpozijuma, izložbi, diskusija, video programa, blogerskih postova...) u Ljubljani, Skoplju, Prištini, Zagrebu i Beču. Završni deo je opsežna publikacija, koju uređuje skopska kustoškinja i teoretičarka Suzana Milevska, a P.A.R.A.S.I.T.E. Institut će je objaviti na jesen ove godine.

“The Renaming Machine” naglašava proizvoljnu i kontingentnu prirodu imena. Uz filozofske i teoretske implikacije “mistične pločice za pisanje” istorijskog preimenovanja, projekat istražuje skrivene ideološke uzorke “stroja žudnje” preimenovanja, koji deluje u pozadini dominantnih i vidljivih društvenih strojeva.

Prema navodima organizatora, Balkan, na primer, opterećen promenama državnih granica, raspolaže istorijom koja obiluje politikom preimenovanja.

Raspadom Jugoslavije, “aparat” za preimenovanje izbrisao je i prekrio većinu tragova iz Titovog doba, uključujući i samo ime jugoslovenskog vođe, koje je bilo sastojak mnogih toponima u bivšoj državi.

Sama regija nazivana je raznim imenima: Balkan, Zapadni Balkan, jugoistočna Evropa.., zavisno od geopolitičkih interesa i stavova u odnosu na njen integritet, odnosno rascepljenost.

“Stroj za preimenovanje” bitan je i u smislu rodne politike, pri čemu tradicija patrijarhalnog bračnog ugovora ženi nameće preuzimanje porodičnog imena muža, prekrivajući time njen predbračni identitet.

Preimenovanje institucija, ljudi, etničkih grupa, jezika, toponima, pa čak i država, obično predstavlja prvi korak u procesu prisvajanja ili brisanja, nacionalnog, kulturnog i ličnog identiteta, kao i metodu zaštite dugoročnih političkih interesa i osiguranja nadmoći nad teritorijom.

Prema navodima organizatora izložbe, tako je kontinuirani konceptualni “rat imena” između Grčke i Makedonije (kojoj su UN 1993. nametnule ime “Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija) rezultirao je u međunarodnoj igri nadmudrivanja, koja je najbolji primer ideologije preimenovanja: beskrajno odgađanje događaja preimenovanja tako omogućava “izvanredno stanje”, pri čemu se moć “stroja za preimenovanje” ili potcenjuje ili precenjuje.

Partneri Instituta P.A.R.A.S.I.T.E. (www.zavod-parasite.si) u realizaciji projekta su Galerija “Miroslav Kraljević” (www.g-mk.hr), Mirovni institut u Ljubljani (www.mirovni-institut.si), Press to exit project space u Skoplju (www.presstoexit.org.mk) i skopski Kulturni centar “Točka” / Kontrapunkt (www.kontrapunkt-mk.mk), kao i Centar za savremenu umetnost Stacion u Prištini (www.stacion.org).

Projekat su podržali: Erste fondacija, Evropska kulturna fondacija (ECF), Švajcarski program za kulturu Makedonija, ministarstva za kulturu i spoljne poslove Slovenije, Gradske vlasti Ljubljane, FRAME (Finnish Fund for Art Exchange), Majaoja fondacija, IASPIS (International Artists Studio Program in Sweden) i Grad Zagreb.

Izložba u Zagrebu biće otvorena do 3. jula.

Blog projekta je www.renamingmachine.blogspot.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r