• Search form

08.02.2009 | 02:04

Teške teme u Berlinu

Ratni zločini, porodične drame i imigrantski problemi obeležili su početak takmičarskog programa 59. Berlinala, a jedna od retkih vedrijih tema zasad je priča o bebi natprirodnih moći u filmu “Ricky" francuskog reditelja Franosa Ozona (Francois).

Teške teme u Berlinu

Ratni zločini, porodične drame i imigrantski problemi obeležili su početak takmičarskog programa 59. Berlinala, a jedna od retkih vedrijih tema zasad je priča o bebi natprirodnih moći u filmu “Ricky" francuskog reditelja Franosa Ozona (Francois).

Među prvim filmovima prikazanim u konkurenciji 59. Berlinala, koji je počeo 5. februara političkim trilerom “Međunarodna prevara” Toma Tikvera (Tykwer), prikazana je danska drama “Little Soldier” Anete Olesen (Annette) o pripadnici vojske koja se vraća kući psihički i fizički slomljena posle učešća u međunarodnoj misiji.

Osim što ukazuje na probleme uklapanja u društvo, sa kojima se suočavaju vojnici po povratku iz ratova u Iraku i Avganistanu, film “Little Soldier” kroz priču junakinje Lote (igra je Trine Dyrholm), problematizuje i pitanje rada ilegalnih imigranata, uglavnom iz Afrike.

Glavnu junakinju, kojoj otac pomaže da pronađe posao po dolasku iz vojske, čeka novo razočaranje kada sazna da on zapravo vodi javnu kuću i čitavu mrežu prostitutki iz zemalja u razvoju. Jedna od njih je Lili, Nigerijka koja je očeva ljubavnica, a napustila je ćerku da bi mogla da zaradi od prostitucije novac za njeno izdržavanje. Lote pokušava da je vrati u Nigeriju, ali nailazi na otpor same Lili…

Prema rečima rediteljke, koja u filmu predstavlja i kompleksan odnos ćerke i oca, “Little Soldier” je “gangsterski film” o trgovini ljudima koji delom ispituje i razloge za priključenje Danske američkom ratu protiv Iraka.

“Pitanje je kako stvarano spašavate nekoga - bilo da je to ličnost ili neka zemlja”, rekla je ona.

“Little Soldier” nije naišao na veće odobravanje kritike, a između ostalog, časopis “Varajeti” ocenio je da je tema odlična, ali da je obrada razočaravajuća.

Pohvalivši glumce, “Varajeti” je ocenio da taj danski film razočarava pre svega zbog shematskog scenarija koji ne uspeva da ostvari emotivnu vezu.

Negativne kritike dobio je i Ozonov film “Ricky”, ocenjen kao “mešavina komedije i groteske”.

Ozonov film sa elementima fantastike (zasnovan na kratkoj priči engleske autorke Rose Tremain) govori o običnom paru koji se zaljubljuje i dobija neobično dete - bebi počinju da rastu krila.

Prema navodima Ozona, želeo je da prikaže kako novi član porodice - bilo novi partner ili dete, može da poremeti dotadašnju ravnotežu.

Ozon je izjavio i da ne voli filmove koji idu zacrtanom linijom, već i i sam, kao deo publike, voli da bude šokiran, pa s tom mišlju i snima filmove, u želji da isprovocira reakciju.

Među filmovima u trci za Zlatnog medveda je i nemački film “Storm” Hans-Kristijana Šmita (Christian Schmid) o ratnim zločinima u Bosni 90-ih i pritiscima na završetak rada Haškog tribunala u predviđenom roku.

Šmitov film, u kojem igraju i glumci iz Hrvatske i Bosne, svetski mediji su na osnovu teme već uporedili s “Grbavicom” sarajevske rediteljke Jasmile Žbanić, koja je dobila Zlatnog medveda 2006.

Glavna junakinja je tužiteljka Haškog tribunala koja vodi proces protiv komandanta vojske bosanskih Srba, a igra je novozelandska glumica Keri Foks (Kerry Fox).

Među filmovima u takmičarskom programu prikazana je i iranska drama "About Elly" Asghara Farhadija o emigrantu Ahmadu koji se vraća kući posle razvoda od supruge u Nemačkoj i niza godina provedenih u Evropi.

Njegovi prijatelji organizuju trodnevno putovanje Kaspijskim morem i pozivaju lepu Eli da bi je upoznali sa Ahmadom. Ona, međutim, nestaje sa plaže, a njegovi prijatelji bezuspešno pokušavaju da je pronađu, kontaktirajući njene rođake i poznanike.

Film je, prema navodima Farhadija, zasnovan na priči jednog njegovog prijatelja u Hamburgu, koji je bio u nesrećnom braku.

U konkurenciji je prikazan i američki triler o serijskom ubici “In the Electric Mist" francuskog reditelja Bertrana Tavernea (Bertrand Tavernier), s Tomijem Li Džonsom (Tommy Lee Jones) i Džonom Gudmanom (John Goodman) u glavnim ulogama, čija se radnja dešava u Luizijani posle uragana Katrina.

U takmičarskom programu, ali van konkurencije, prikazan je film ''Čitač'' Stivena Dardlija (Stephen Daldry), jedan od filmova na 59. Berlinalu koji problematizuje temu Drugog svetskog rata i holokausta, a zasnovan je na istoimenom romanu nemačkog pisca Bernarda Šlinka (Bernhard Schlink).

Glavne uloge igraju Kejt Vinslet (Kate Winslet) i Ralf Fajns (Ralph Fiennes), koji će otvoriti 20. februara 37. FEST u Beogradu.

Radnja filma “Čitač” počinje u posleratnoj Nemačkoj kada se tinejdžer Mihael Berg razboljeva, a pomaže mu misteriozna 30-godišnjakinja, sa kojom stupa u strastvenu, ali tajnu vezu. Mihael uviđa da Hana uživa dok joj neko čita i na taj način se i njihova psihička povezanost produbljuje.

Hana misteriozno nestaje jednog dana, a Mihael ostaje zbunjen i slomljenog srca. Osam godina kasnije, Mihael je student prava koji prisustvuje suđenjima nacista. Tu se susreće ponovo sa Hanom, koja je jedna od optuženih, kao bivša stražarka u nacističkom kampu.

Vinsletova je rekla na promociji filma u Berlinu da je bilo veoma teško napraviti balans između humane i monstruozne strane Hane.

“Trebalo je da je učinim ljudskim bićem - ženom sposobnom da voli, oseti toplinu, ali i stid. Takođe, trebalo je da to bude žena koja je imala i određeni nivo hrabrosti, posebno kada je počela da služi zatvorsku kaznu”, rekla je Vinsletova.

''Čitač'' je priča o istini i pokajanju i uticaju zločina prethodnih generacija na potonje, a nominovan je u pet kategorija za Oskara, uključujući i za najbolji film.

Osim Vinsletove i britanskog glumca Fajnsa, koji će otvoriti 37. FEST, jednu od glavnih uloga u tom filmu igra i Dejvid Kros (David Kross), koga je Daldri čekao da tokom snimanja napuni 18 godina kako bi snimio pojedine ljubavne scene, tumačeći lik Mihaela u mlađim danima.

Berlinski festival gotovo neizbežno prikazuje filmove koji tematizuju Drugi svetski rat, a ove godine na programu je i “Adam Resurrected" Pola Šredera (Paul Schrader) sa Džefom Goldblumom (Jeff) u ulozi cirkuskog klovna koji se spasava u koncentracionom logoru zabavljajući komandanta. Supruga i ćerka završavaju mu u gasnoj komori, a on, po povratku u Izrael, u instituciji za mentalno obolele žrtve holokausta.

Na Berlinalu će, u programu gala projekcija “Panorama Specials”, biti prikazan i nemački film “John Rabe" Floriana Galenbergera, zasnovan na istinitoj priči o biznismenu u Kini za vreme japanske invazije 1937. godine, koji pokušava da stvori bezbednu zonu za oko 200.000 ljudi.

U konkurenciji za Zlatnog i Srebrnog medveda ove godine je 18 filmova, a pobednici će biti poznati 14. februara, dan uoči završetka 59. Berlinala, čijim žirijem predsedava oskarovka Tilda Svinton (Swinton).

Sajt Berlinala je www.berlinale.de

*Foto: Berlinale

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r