Mogućnosti seksualne revolucije na Balkanu?
Predstava “55 Shades of Gay” prištinske pozorišne trupe Qendra Multimedia, u režiji Blerte Neziraj, kojom 10. septembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu počinje prvi Beogradski prajd pozorišni festival, bavi se mogućnostima seksualne revolucije na Balkanu iz nekoliko važnih perspektiva kojima osvetljava i šire prilike u regionu i ostatku Evrope.
Predstava “55 Shades of Gay” se na politički (ne)korektan način bavi složenim odnosima moći, tematizuje pitanja tolerancije, aktivizma, homofobije i borbe za ljudska prava, ističući važnost borbe za prava LGBTIQ+ zajednice na Balkanu.
U okruženju u kojem je homofobija duboko istorijski ukorenjena, ko određuje do čega i do koga nam je stalo? Da li je to u našim rukama i da li imamo tu slobodu? To su neka od pitanja koja postavlja ta savremena burleskna priča o LGBTIQ+ politikama na Balkanu i šire u Evropi, čiji je autor Jeton Neziraj, priznati dramski pisac iz Prištine, dobitnik nagrade “European of The Year” 2018.
55 Shades of Gay, foto: Atdhe Mulla
U predstavi “55 Shades of Gay” igraju: Tristan Halilaj, Bujar Ahmeti, Shengyl Ismaili, Semira Latifi, Alketa Sylaj i Luan Dumishi (glas).
Predstava je na engleskom i albanskom, sa srpskim titlovima, a osim što otvara prvi Beogradski prajd pozorišni festival, u organizaciji Hartefakt fonda, deo je i programa Nedelje ponosa koja prethodi Paradi ponosa, zakazanoj za 15. septembar pod sloganom “Ne odričem se”.
Povodom gostovanja, 10. septembra u 12 sati u prostorijama CRD (Civil Right Defenders – Kralja Milana 10) biće održan i razgovor Biljane Srbljanović iz Hartefakt fonda, dramske autorke i profesorke na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, sa Jetonom Nezirajem. Uz moderaciju Mine Ćirić, biće reči o temama razmene na relaciji Pristina - Beograd, umetničkoj saradnji i u širem konteksu Prajdu i nastupu Qendra Multimedia u okviru Beogradskog prajd pozorišnog festivala.
55 Shades of Gay, foto: Jetmir Idrizi
Prvi Beogradski prajd pozorišni festival, pod sloganom Ne odričem se pozorišta, predstaviće do 14. septembra još dve produkcije - predstavu “Gypsy Queen” iz Mančestera, koja se bavi homoseksualnošću i sportom, te njujorški komad “The Baby Monitor” o pitanju surogat roditeljstva i odnosu Trampove Amerike prema problemima istopolnih parova.
Obe predstave biće izvedene na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta (13. i 14. septembar), a karte za sva tri komada mogu se nabaviti putem sajta ticket.rs
Uz tri gostujuće predstave, program prvog Prajd pozorišnog festivala obuhvata i scensko čitanje nedavno objavljenog komada Falka Rihtera “Small Town Boy” koji se bavi pitanjima (homo)seskualne ljubavi i anksioznostima savremenog doba.
Beogradski prajd pozorišni festival zamišljen je kao godišnji događaj koji će se održavati tokom Nedelje ponosa u cilju unapređenja vidljivosti problema LGBTIQ+ zajednice i pronalaženja prostora za rešenja i za dijalog.
Beogradski prajd pozorišni festival podržale su ambasade SAD, Švajcarske i Holandije.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)