Oscilacije evropskog diskursa
Galerija umjetnina u Splitu predstavlja od 6. avgusta grupnu izložbu “Oscilacije” koja povezuje umetnike iz Švedske i Hrvatske, a mogla bi se opisati kao potraga za ravnotežom.
Na izložbi učestvuju Meira Ahmemulic i Sandra Sterle, koje su i kokustoskinje uz Branka Franceschija, te Dan Fröberg, Nina Mangalanayagam, Jyoti Mistry, Viktor Popović, Goran Škofić, Vice Tomasović, Johan Zetterqvist i Loren Živković Kuljiš.
“Oscilacija je ponavljajuća varijacija, tipično u vremenu, neke mere o srednjoj vrednosti (često tačka ravnoteže) ili između dva ili više različitih stanja. Izložba bi stoga mogla biti potraga za ravnotežom. To se može učiniti u različitim medijima, ali takođe i u različitim subjektima”, navela je Sandra Sterle povodom izložbe.
U nizu izložbi osmišljenih na konceptu “jedan na jedan”, nakon prošlogodišnje, koja je povezala radove umetnika iz Kariba i Hrvatske, Galerija umjetnina nastavlja programsku strategiju koja na različitim nivoima razmene energija, koncepata i stavova, omogućava svojevrsnu oscilaciju između dva entiteta među kojima je uspostavljen direktan fizički i tematski kontakt.
Jyoti Mistry, Skladištiti u suvom hladnom prostoru, video HD, 8', 2016.
S jedne strane, kako je navedeno, nalazi se švedski multikulturalni društveni model koji oblikuju narativi različitih kulturoloških provenijencija i lična iskustva razvoja, pa i društvene promocije kroz sudar s dominantnom kulturološkom pozicijom moći. S druge je strane monolitni, introvertirani lokalni model koji se vodi ideološkim talozima, prošlošću, tajnama i eskapizmom.
Konstelacija koju uspostavljaju refleksije tih suprotnih, legitimnih i konkretnih društvenih pozicija unutar fizičkog prostora i kustoske teme izložbe, izražava složenost i neravnotežu aktuelnog evropskog diskursa čiji je konstantni nemir u korenu svih individualnih nespokoja.
Izložba će biti otvorena do 1. septembra.
*Naslovna fotografija: Nina Mangalanayagam, Balancing Act, 2012.
(SEEcult.org)