• Search form

11.03.2019 | 20:08

Počela 30-časovna izložba za 30 godina Bitef teatra

Počela 30-časovna izložba za 30 godina Bitef teatra

Telefon, lampa, haljina koju je Mira Trailović nosila na otvaranju Bitef teatra pre 30 godina, audio sećanja kolega na nju, inserti i fotografije iz predstava, deo su 30-časovne multimedijalne izložbe kojom to beogradsko pozorište obeležava 30 godina postojanja, a otvorena je od 11. marta popodne do ponoći 12. marta.

Izložba “I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom)” priređena je u prostoru scene Bitef teatra, u kojem su hronološki po godinama izložene fotografije predstava sa tekstualnim objašnjenjem društveno-političkog konteksta u kojem su nastajale od 1989. do danas. Nekih od njih posetioci mogu da se podsete zahvaljujući televizorima sa daljinskim upravljačima. U sredini su tri velika panoa sa fotografijama Mire Trailović (1924-1989), osnivačice Bitef teatra kojoj je jubilej tog pozorišta i posvećen i čijim je delom inspirisan.

Posetioci imaju priliku da poslušaju i audio snimke sećanja 28 ličnosti na Miru Trailović, a među njima su Borka Pavićević, Jelisaveta Seka Sablić, Branka Krilović, Milena Dragićević Šešić, Mirjana Radošević, Svetozar Cvetković, Ivana Vujić, Feđa Stojanović, Roberto Ćuli, Leila Ruždić Trifunović, Ljubomir Simović, Mila Bajford, Vera Čukić, Todor Lalicki

Performativnim otvaranjem izložbe iz improvizovanog prozora na galeriji, u kojem se nalazi “Mirina kancelarija” sa njenim neizbežnim telefonom, direktor Bitef teatra Miloš Latinović, u društvu Jelene Bogavac, Milene Bogavac i mladih glumaca, ukratko je predstavio profil tog pozorišta: Da, da, ovo je Bitef teatar. Ne, nismo mi novi… Postojimo već 30 godina… Mi smo gradsko pozorište, ali smo malo drugačiji… Da, nekada napadamo vlast, onako malo… Možete da dođete, izložba je otvorena…

Učesnici performansa otpevali su i “Svakidašnju jadikovkuTina Ujevića, koju je Mira Trailović posebno volela, a onda im se pridružila i koautorka izložbe Vesna Bogunović koja je uputila posetioce u program tog multimedijalnog događaja i pozvala sve da do ponoći narednog dana svrate u bilo koje doba dana i noći, jer će zaposleni u Bitef teatru biti sve vreme prisutni, po smenama.

U “Mirinoj kancelariji” tokom 30-časovnog događaja biće (audio) pročitana cela knjiga Feliksa PašićaMira Trailović: Gospođa iz velikog sveta” koja predstavlja priloge za biografiju te čuvene rediteljke i pozorišne inovatorke, osnivačice Bitef teatra i BITEF-a.

Mira Trailović u kancelariji, 1971. Foto: arhiva Bitefa

Osmišljen i kao “izložba u teatru” i kao “izloženi teatar”, multimedijalni događaj povodom jubileja Bitefa predstavlja pokušaj da se bar na dva dana zadrži “neuhvatljivi” stvaralački duh tog gradskog pozorišta koje od nastanka neguje drugu/drugačiju scensku delatnost u domaćoj produkciji.

“Baš taj bitefovski nekonformizam privlačio je umetnike-istraživače, čiji rad predstavlja iskorak iz tradicionalnih i utvrđenih granica umetničkog izraza i mišljenja, razvijajući tako potpuno novu i drugačiju umetničku scenu u našem gradu i u oblasti pozorišnog stvaralaštva eks-jugoslovenskog prostora”, navele su autorke koncepta multimedijalne Vesna Bogunović i Jelena Stojanović, koje su inspiraciju pronašle u rečime osnivačice Bitef teatra Mire Trailović na otvaranju tog pozorišta 3. marta 1989. godine: Kada prvi građanin našeg grada, otvori ovo pozorište i preda ga pozorišnim umetnicima i svima onima čijoj tragalačkoj umetnosti odgovara ovaj prostor, neće ga predati meni, danas već veteranu mnogih pozorišnih pokušaja, već pre svega mladima po godinama ili po duhu, svejedno. Kada nas oni koji dolaze prevaziđu maštom, snagom i umećem, biću srećna.

Osim u rečima Mire Trailović, kojoj je posvecena i predstava “M.I.R.A.” Andraša Urbana, premijerno izvedena na dan otvaranja Bitef teatra 3. marta, polazište za multimedijalnu izložbu predstavlja i bogata istorija i širok spektar različitih programskih delatnosti tog pozorišta.

Jubilej Bitef teatra, kako je najavljeno, biće obeležan tokom marta različitim gostovanjima, a 1. aprila ugostiće slavnog reditelja Roberta Ćulija, čija je predstava “Kaspar” osvojila 1989. sve nagrade 23. Bitefa. Ćulijeve predstave igrane su i na 13, 14,17. i 31. Bitefu, osvajajući Bitefove i nagrade publike i lista Politika.

Bitef teatar je i otvoren 3. marta 1989. godine kao tada najmlađe gradsko pozorište multimedijalnim programom koji je osmislio tadašnji umetnički direktor Arsenije Jovanović.

*Foto: Bitef

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.