NY: 6 sati ranije, u Njujorku
Dokumentarni film “NY: 6 sati ranije” beogradske autorke Dragane Kanjevac imao je njujoršku premijeru u Linkoln centru, a posebna projekcija priređena je u klubu “Nublu” u Ist Vilidžu, koji je prvi put u istoriji prikazao neki dokumentarac.
Dokumentarni film “NY: 6 sati ranije” beogradske autorke Dragane Kanjevac imao je njujoršku premijeru u Linkoln centru, a posebna projekcija priređena je u klubu “Nublu” u Ist Vilidžu, koji je prvi put u istoriji prikazao neki dokumentarac.
Premijera filma “NY: 6 sati ranije” imala je dve projekcije 30. aprila, zbog velikog interesovanja, a održane su u organizaciji Generalnog konzulata Srbije u Njujorku. Pored zvaničnika Generalnog konzulata, prisustvovali su i mnogobrojni pripadnici srpske dijaspore u Njujorku, kao i filmski stvaraoci i kulturni radnici, saopštila je kuća Ideja, izvršni producent te priče Dragane Kanjevac o Beograđanima koji su od 80-ih izabrali da žive u Njujorku, među kojima su mnogi likovni umetnici, filmski autori, muzičari i arhitekte.
“NY: 6 sati ranije” svojevrsna je posveta beogradskoj urbanoj mitologiji u kojoj posebno mesto zauzima Njujork, predstavljen i scenama snimljenim u Ist Vilidžu, Sohou, Bruklinu, Harlemu, legendarnom “Apolo” teatru…
Uspešno je prikazan i 2009. na Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma, kao i na festivalu Cinema City u Novom Sadu, a sniman je 2008. u Njujorku i Beogradu.
Film je svojevrsno svedočanstvo o Beograđanima koji su protekle tri decenije, napuštajući rodni grad, odlučili da životni put vežu za najuzbudljiviji grad na planeti.
Sagovornici Dragane Kanjevac uglavnom opisuju u filmu profesionalne domete, govoreći i o iskušenjima i teškoćama života i rada u Njujorku, posebno u prvim godinama po dolasku, kada su se uglavnom svi bavili različitim poslovima da bi preživeli. Svedoče i o promenama u Njujorku posle terorističkih napada 11. septembra, posebno u smislu uskraćivanja ranijih sloboda.
U filmu se pojavljuje, između ostalih, i nagrađivani filmski režiser Vladan Nikolić (Burn, Love, The City).
Među sagovornicima Dragane Kanjevac su i likovni umetnici Vlastimir Volcano Mikić i Vesna Golubović, filmski autor i producent Ninoslav Ranđelović, balerina Ani Udovički, fotograf Vladimir Radojčić, arhitekte Slavica Nikolić, Maja Vidaković i Žarko Ristić, filmski autor Mikailo Ranković, muzičari Raško Ristić i Đorđe Popović (ex Pazi škola), Petar Timotić, Dubravka Ristić, Feđa Ristić, Srđa Penezić…
Film je realizovan uz podršku Ministarstva za dijasporu Srbije, a Dragana Kanjevac planira da i u budućim projektima, u formi dokumentarnog filma, istražuje fenomene savremene kulture i svakodnevnog života.
Ona je koautorka i dokumentarnog filma “Akademija republika”, nagrađenog 1997. godine na Festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma za autentičan dokumentarni TV izraz.
Rođena 1965. u Beogradu, diplomirala je filozofiju na Filozofskom fakultetu, a od 1989. bavi se televizijskim novinarstvom kao autorka više serijala emisija i intervjua u oblasti popularne kulture i medija. Objavljuje i publicističke radove na temu kulturne politike, medija i popularne kulture.
(SEEcult.org)