Proizvodnja društvene kritike
Kontekst kolektiv pokrenuo je sajt Mašina, kao pokušaj da doprinese stvaranju uslova za kontinuiranu reprodukciju i širenje kritike društvenih fenomena, koja bi bila dostupna široj javnosti, a imala bi jasnu političku poziciju, bila bi istraživački utemeljena i podrazumevala bi kritičku oštricu.
Sajt za “proizvodnju društvene kritike” nastao je u okviru projekta Kontekst kolektiva “Kritička mašina”.
Osnovu sadržaja Mašine u prvoj fazi čine tekstovi polaznika tri tematska seminara koja su organizovana tokom realizacije projekta “Kritička mašina”.
Urednici Mašine Marko Miletić i Vida Knežević navode da se ponovnim uspostavljanjem kapitalističkog sistema na celom prostoru nekadašnje Jugoslavije marginalizuje i privatizuje nasleđe koje su radnici i radnički pokreti, a kasnije socijalistička država, stvarali tokom XX veka. Time je i levo orijentisana kritička misao u Srbiji izgubila deo osnova koji bi doprineo njenom razvoju, širenju i delovanju. U međuvremenu, liberalni i desni narativi u najvećoj meri hegemonizuju ključna mesta produkcije i distribucije društvene kritike (politička sfera, univerziteti, udruženja, aktivističke grupe, sindikati, mediji).
“U kompleksnom i protivrečnom periodu društvene transformacije, iz jednog političkog sistema u drugi, tzv. tranziciji, dominiraju (neo)liberalni koncepti modernizacije ‒ liberalizacija, deregulacija i privatizacija ‒ koji se uglavnom svode na retoriku bezalternativnosti i neupitnosti, i kroz koje se zapravo uspostavljaju specifični neokolonijalni režimi po principu strukturalnog prilagođavanja. U javnom diskursu isključivo su prisutni zahtevi za uspostavljanje liberalne demokratije, građanskog društva, poštovanje ljudskih prava, uvođenje tržišne ekonomije, zaštite privatne svojine, itd”, navelo je uredništvo Mašine.
Ocenjujući i da određena kritičko-analitička tekstualna produkcija postoji i danas u Srbiji, urednici Mašine napominju da je ključno pitanje kako stvoriti uslove da ona zauzme širi prostor javnog delovanja.
Prvi tekstovi Mašine nastali su u okviru seminara projekta “Kritička mašina”: “Analiza javnog sektora i mogućnosti njegove odbrane od neoliberalnih pritisaka” (mentor Ivan Radenković), “Stambena politika i njen uticaj na društvo” (mentorka Iva Marčetić) i “Kritika dominantnih ideoloških narativa” (mentor Boris Postnikov, realizacija u drugoj polovini 2014).
(SEEcult.org)