• Search form

19.05.2014 | 23:26

Slikamo Sloveniju

Slikamo Sloveniju

Završna izložba radionice crtanja i slikanja “Slikamo Sloveniju”, koju su osmislili i vodili Marija Vauda i Nikola Pilipović, biće otvorena 28. maja u prostorijama Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Beogradu, uz projekciju koja prikazuje pedagoški i kreativni rad u protekla četiri meseca.

Na izložbi učestvuju: Nuša Gerden, Fani Mitrović, Neva Milovanović, Ana Trifković i Teodora Gligorijević.

Projekat “Slikamo Sloveniju” osmišljen je da sažme i formalizuje nekoliko nivoa plastičke - likovne imaginacije. Polaznice tog vremenski sažetog izleta u povesna i aktuelna duhovna i materijalna prostranstva likovne umetnosti, kako su naveli autori Marija Vauda i Nikola Pilipović, imale su zadatak da nacrtaju ili naslikaju izabrane motive koji su specifični za Sloveniju.

         Vežbe gledanja​, Nuša Gerden

Proces rada podrazumevao je zajedničke vežbe opažanja, uz simultano uspostavljanje odgovarajuće terminologije u vezi sa likovnom umetnošću kako bi poniranje u složenost i specifičnost likovnog jezika i vizuelne kulture postajalo bogatije i efikasnije, te da bi se osvestila distinkcija između ukusa i discipline vizuelnog znanja. Rad na tehnologiji gledanja sa razumevanjem specifičnosti likovnih karakteristika izabranih “originala” - predložaka, uvođenje pojmova koji će biti temelj daljeg razgovora o vizuelnom do sublimiranja neizbežnih pitanja (na primer o odnosu ‘originala’ i ‘kopije’, kojoj su autori pretpostavili termin ‘interpretacija’), obeležio je ubrzani hod kroz vekovnu enigmu i pitanja prepleta između refleksije, pa tako i vizuelne refleksije i mesta porekla.

      Slovenački narodni vez - do geometrije, Teodora Gligorijević

Rezultat tog rada su osobenih pet opusa Nuše Gerdan, Fani Mitrović, Neve Milovanović, Ane Trifković i Teodore Gligorijević, saobraznih dužini i intenzitetu zajedničkog otkrivalačkog rada. Svojim re-interpretacijama slika i reči iz slovenačke kulturne baštine (narodni vez, reč MIDVA, slovenačka srednjovekovna, romantičarska i impresionistička likovna dela i poezija), učesnice radionice su uspevale da stvore samosvojna umetnička dela.

Ponavljanja kroz reinterpretaciju su i jaki mehanizmi pamćenja, pa je “originalima”, koji su odabrani kao signifikantne predstave slovenačke kulturne istorije (Sejalec Ivana Grohara, Pogled na Bohinj Antona Karingera, Nadangel Gabriel s svitkom, srednjeveška freska iz okoli 1450-1460, Cerkev sv. Petra v Vrhu nad Želimljami...) svaka od učesnica dodavala svoje vreme, svoje telo i specifičnu “auru”.

         Slovenačka kulturna baština, Fani Mitrović, Tlocrt Velenjskog zamka

Sada su ta pojedinačna i zajednička radna iskustva i iskušenja, prema rečima Marije Vaude i Nikole Pilipovića, pohranjena i kao emotivna riznica i dokument o internacionalnom, interkulturnom i ljudskom dijalogu koji se odvijao jednom nedeljno u toku četiri meseca u prostorijama Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i Društva Slovenaca Sava u Beogradu.

Prema navodima prof. dr Nikole Šuice, izuzetna i edukativno pročišćena obrada svih etapa tog kursa proistekla je od profesionalnih umetnika Marije Vaude i Nikole Pilipovića, čija su samostalna, ali i zajednička izlaganja (Manik) i godine provedene u umetničkom pozivu doprinos produktivnog pravca projekta.

Projekat je finansirao Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine.

*Otvaranje izložbe prvobitno je planirano za 21. maj, ali je odloveno za 28. maj zbog trodnevne žalosti u Srbiji.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.