Nove izložbe Otaševića
Kolekcija Trajković predstavila je u Kući legata u Beogradu izložbu Dušana Otaševića “Kuhinjska i druga posla” sa radovima u rasponu od 60-ih godina do najnovijih iz protekle dve godine, a 21. novembra veliki izbor radova iz opusa tog umetnika i akademika predstavlja i Galerija savremene umetnosti Smederevo.
“Kuhinjska i druga posla” prva je velika samostalna izložba Otaševića u Beogradu posle dužeg niza godina, a obuhvata 50 radova.
Ciklus “Kuhinjska i druga posla”, prema kojem je izložba dobila naziv, čini deset slika-objekata, jedan prostorni rad i deset crteža, a svi su nastali protekle dve godine. Prikazano je i šest radova nastalih protekle tri godine, koji su takođe u vezi sa tom temom, kao i šest radova iz ciklusa “Sedamstotinadvadeset”. Izložba obuhvata i instalaciju “Beogradska večera” iz 1994. godine, koja je izvedena za izložbu “Na iskustvima memorije” u Narodnom muzeju u Beogradu iste godine.
Izložba “Kuhinjska i druga posla” obuhvata i 11 ranih radova Otaševića iz 60-ih godina, koji su takođe u vezi sa temom izložbe, kao i rad “U ateljeu sa pet zvezdica”.
Povodom izložbe, iz štampe je izašla knjiga za koju su tekstove napisali prof. dr. Irina Subotić, prof. dr. Ješa Denegri i književnik Bora Ćosić.
Sva dela na izložbi, koju je 19. novembra otvorio akademik Ljubomir Simović, vlasništvo su Kolekcije Trajković.
I publika u Smederevu, nezavisno od izložbe “Kolekcije Trajković”, ima priliku da od 21. novembra vidi veliki broj radova Otaševića - prostorne objekte, slike-predmete, mape grafika i video rad retrospektivnog karaktera.
Izložba se tematski sastoji od dva segmenta: umetnički deo, odnosno promišljanje samog autora na ovu temu i angažovani deo. Kroz oba segmenta publika će upoznati raznovrsne stavove umetnika u specifičnom jeziku i mediju, kao i raznorodne mogućnostima tumačenja u domenu provokacije, ironije, duhovitosti ili, jednostavno, neutralne prisutnosti, navela je kustoskinja Nataša Radosavljević Kuzmanović.
“U interpretaciji značenja, obični predmeti i proizvodi svakodnevice u Otaševićevom delu preuzimaju status simbola, u alegorijskom ili amblematskom smislu, a tokom vremena prerastaju u kompleksnu ikonografiju naglašene mentalne i slojevite strukture. Za razliku od njega, u američkom pop-artu je svaki siže, na prvi pogled, lišen ozbiljnosti, a ona ‘preseljena u tržišnu strategiju, ideološku i prodajnu propagandu’, kako je naveo Goran Gocić u knjizi “Endi Vorhol i strategije popa”.
Obe te umetničke situacije, kako je navedeno u katalogu, pokazuju zajedničku strategiju u “inverziji konteksta”, po kome je u novom čitanju (proizvoda), novom kontekstu visoke umetnosti, omogućen “drugi pogled na njih”. Iz takvog načina saopštavanja nedvosmisleno proizilazi pitanje korišćenja kiča iz celokupne realnosti koja umetnika okružuje, pitanje njegovog stepena konzumacije i same mogućnosti postojanja izolovanosti subjekta.
“Otaševićevo duhovito prihvatanje stvarnosti i svakodnevnih predmeta, neopterećeno kazivanje i poigravanje kičem paralelno sa njegovim nedvosmislenim unošenjem u svet visoke umetnosti, predstavlja autorsko delovanje koje za našu umetničku sredinu onog vremena predstavlja mnogo više od pripadanja nadolazećoj struji nove figuracije”, navela je Nataša Radosavljević Kuzmanović
Rođen 1940. godine u Beogradu, Otašević je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1966, u klasi profesorke Ljubice Sokić.
Priredio je više od 30 samostalnih izložbi (Beograd, Bresa, Skoplje, Tibingen, Dubrovnik, Sarajevo, Osijek, Subotica, Zagreb, Podgorica, Novi Sad) i učestvovao na mnogim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
U Galeriji SANU u Beogradu, čiji je danas upravnik, 1995. godine je imao veliku izložbu kao dobitnik nagrade iz Fonda “Ivan Tabaković”. U Muzeju savremene umetnosti u Beogradu priređena mu je retrospektiva 2003.
Otašević je dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti od 2003. godine, a redovni od 2009. godine.
Član je ULUS-a od 1967. godine, a predavao je na Akademiji lepih umetnosti.
Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja (Politikina nagrada iz Fonda “Ivan Tabaković” (SANU) za izložbu u Galeriji Sebastijan, 1992; nagrada za slikarstvo na Oktobarskom salonu 1993; nagrada grada Čačka na XVIII Memorijalu Nadežde Petrović 1994; nagrada "Mića Popović" za izložbu “Arijadnin konac” u Galeriji Haos u Beogradu i Galeriji Santa Marija i multimedijalni projekat u Galeriji “Olga Petrov” 2000; nagrada ULUS-a, 2001; nagrada “Sava Šumanović” 2002; nagrada Vukove zadužbine i nagrada Grada Beograda 2004; nagrada “Milan Konjović” 2010…
Izložba u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu organizovana je povodom Dana grada Smedereva, a biće otvorena do 29. decembra.
Izložba u Kući legata biće otvorena do 12. januara 2014.
(SEEcult.org)