Šta će sutra biti s nama?
Jugoslovenski pozorišni festival u Užicu predstavlja i u 18. izdanju od 11. do 17. novembra predstave iz regiona koje se kritički osvrću na sadašnje vreme, a s obzirom da ono nije ni malo lako, ovogodišnja selekcija produkcija iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore postavlja metafizičko, egzistencijalno i moralno pitanje slavnog Fjodora Mihajloviča Dostojevskog: “Šta će sutra biti sa nama?”
Prema navodima selektora Bojana Munjina, zato baš Dostojevski i njegov “Zločin i kazna” dolaze iz zagrebačkog teatra Gavella u raskošnoj i intrigantnoj režiji đaka beogradske pozorišne akademije Zlatka Svibena.
Kontrapunkt toj predstavi biće drugi ruski klasik Nikolaj Vasiljevič Gogolj i njegov gorko ironični “Revizor” Ateljea 212, prema savremeno provokativnoj ideji rediteljke Ive Milošević. Na pitanje “Šta će sutra biti sa nama?” na ovim prostorima, nakon raspada Jugoslavije, ratova i mržnje, pokušaće da odgovori i estetski zanimljiva “Kuhinja” Narodnog pozorišta iz Banjaluke, u režiji Mladena Materića, kao i predstava koja je već izazvala dosta medijske buke, “Grebanje ili kako se ubila moja baka” prema drami Tanje Šljivar, u izvođenju Narodnog pozorišta iz Zenice, u režiji Selme Spahić.
Grebanje ili kako se ubila moja baka
Publika 18. užičkog festivala, čiji je tradicionalni slogan “Bez prevoda”, videće i dve predstave jednog autora suptilnog scenskog rukopisa - Borisa Liješevića - prva je višestruko nagrađivani i hvaljeni “Čarobnjak” Fedora Šilija, u izvođenju Narodnog pozorišta iz Sombora, a druga autorski projekt “Očevi su grad(ili)” Crnogorskog narodnog pozorišta iz Podgorice.
Zločin i kazna
S obzirom da je Festival ove godine, kako je naveo Munjin, imao ne malih problema s finansijskim sredstvima, podelivši na taj način sudbinu mnogih javnih poslenika u Srbiji i u regionu koji rade za zajedničko dobro, neke predstave na koje su selektori računali na tužan način su otpale.
Ipak, osim šest predstava u konkurenciji za nagrade, Užičani će videti i obnovljenu kultnu predstavu Ateljea 212 “Sveti Georgije ubiva aždahu” Dušana Kovačevića, koji za taj svoj komad kaže da je najbolji koji je ikada napisao.
Sveti Georgije ubiva aždahu
Tom predstavom, u režiji pokojnog Ljubomira Mucija Draškića, užički festival želi da se uključi i u aktuelnu diskusiju u regionu i širom Evrope, povodom obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, o kompleksnim uzrocima i dalekosežnim posledicama tog rata koji je dramatično oblikovao kasnije evropske događaje, ali i milione života do današnjih dana.
Uprkos svim teškoćama, Munjin je naveo da su on i koselektor Zoran Stamatović, direktor Festivala i Narodnog pozorišta Užice, bili snažno vođeni mišlju da Užičanima i gostima pokažu sa ovih prostora ono što je relevantno, živo i najbolje u pozorišnoj umetnosti.
Kuhinja
Festival počinje “Kuhinjom”, a proglasiće ga otvorenim Branko Cvejić, dugogodišnji uspešni direktor i glumac Jugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda.
Narednih dana sledi “Grebanje”, pa “Čarobnjak”, a zatim “Zločin i kazna”, pa “Očevi su grad(ili)”, te “Revizor”, dok će “Sveti Georgije” biti izveden 17. novembra u čast nagrađenih.
Stručni žiri 18. JPF-a čine reditelj Svetozar Rapajić (predsednik), dramski pisac Nebojša Romčević, pozorišni filmski kritičar Tomislav Kurelec iz Hrvatske, arhitekta i scenograf Darko Nedeljković i glumac Zoran Ljutkov iz Makedonije.
Žiri će dodeliti nagradu Ardalion za najbolju predstavu, režiju, žensku i mušku ulogu, scenografiju, kostimografiju i epizodnu ulogu. Biće dodeljena i nagrada Politike “Avdo Mujčinović” za najboljeg mladog glumca, kao i specijalni Ardalion za neki od elemenata predstave koji nije obuhvaćen prethodnim nagradama. Takođe, biće dodeljena i nagrada publike.
Prateći program obuhvata i izložbu fotografija Radovana Baje Vujovića u holu Narodnog pozorišta Užice.
U okviru pratećeg programa, za 14. novembar najavljen je i program “Scene dating” (Sastanak sa SCENom) koji predstavlja nove studijske programe scenskog dizajna na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Prošle, 2012. godine, najboljom predstavom 17. JPF-a proglašena je drama “Buđenje proleća” Franka Vedekinda, u produkciji Narodnog pozorišta Užice. Nagradu Ardalion za najbolju režiju dobio je Martin Kočovski, koji je i postavio Vedekindovu dramu na scenu užičkog pozorišta.
Sajt Narodnog pozorišta u Užicu je www.uzickopozoriste.rs, a program 18. JPF-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*U PRILOGU: Programska knjižica 18. JPF-a
(SEEcult.org)