Odložena turneja Beogradske filharmonije
Evropska turneja Beogradske filharmonije odložena je zbog “neizvesne budućnosti orkestra i njegovog rukovodstva”, kako je obrazložila koncertna agencija Sviskoncert internešenel (Swissconcert International).
Evropska turneja Beogradske filharmonije odložena je zbog “neizvesne budućnosti orkestra i njegovog rukovodstva”, kako je obrazložila koncertna agencija Sviskoncert internešenel (Swissconcert International).
“Trenutna situacija nam nalaže da odložimo planiranu turneju koja se odnosi na koncerte u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i zemljama Beneluksa, jer zbog neizvesne budućnosti orkestra i njegovog rukovodstva nećemo biti u mogućnosti da ostvarimo naš plan”, navedeno je u pismu direktora Sviskoncerta Marka Valtera Hefelina (Walter Haefelin) direktoru u ostavci Beogradske filharmonije Ivanu Tasovcu.
Hefelin, čija agencija zastupa više od 20 najvećih svetskih orkestara klasične muzike, izrazio je žaljenje zbog te odluke, kao i zbog ostavke Tasovca jer, kako je naveo, “vlada nije pokazala spremnost da se poboljša položaj zaposlenih u orkestru”.
Ističući i da se orkestar Beogradske filharmonije “razvio u jedan od najboljih na prostoru bivše Jugoslavije”, Hefelin je naglasio i da su svi dirigenti i solisti koji su, kao rezultat saradnje sa Sviskoncertom, nastupali sa Beogradskom filharmonijom “imali su samo reči hvale za njen kvalitet”.
Direktor Sviskoncerta dodao je da je Beogradska filharmonija “bila na putu da postane jedna od kulturnih ikona Srbije”.
Hefelin je poručio Tasovcu u pismu i da se nada da će Vlada Srbije ipak ispuniti njegove “opravdane zahteve” i da će ostati sa orkestrom, saopštila je Beogradska filharmonija, dostavljajući medijima i original pisma direktora agencije Sviskoncert.
Nedavno je čuveni dirigent Zubin Mehta pozvao predsednika Srbije Borisa Tadića da učini sve što je u njegovoj moći i utiče na nadležne da povećaju godišnja finansijska sredstva za rad Beogradske filharmonije.
Mehta je u otvorenom pismu, koje je poslao Tadiću 5. marta iz Los Anđelesa, naveo da ga je Tasovac obavestio o “veoma oskudnim sredstvima koja Vlada Republike Srbije izdvaja za Beogradsku filharmoniju koja je posle petooktobarske revolucije, zahvaljujući njegovom velikom zalaganju, ponovo dostigla veoma visok međunarodni nivo”.
“Narodu Srbije je zaista potrebno da ova sjajna grupa muzičara ostane na tom najvišem nivou, pa Vas stoga pozivam da učinite sve što je u Vašoj moći kako biste uticali na one koji su zaduženi za finansijsku podršku ovog izuzetnog orkestra da daju sve od sebe i u velikoj meri povećaju godišnja sredstva u odnosu na ona koja se sada izdvajaju za njih”, naveo je Mehta, čijim je imenom nazvana fond za nabavku instrumenata Beogradske filharmonije.
I Orkestar Beogradske filharmonije uputio je 9. marta otvoreno pismo javnosti, u kojem je odbio ostavku Tasovca, ocenjujući da problem povećanja primanja nije u njegovoj menadžerskoj nesposobnosti, već u kulturnoj politici države i u Ministarstvu kulture - kroz raspodelu budžetskih sredstava.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić saopštio je nedavno da je Tasovac dobio fer i otvorenu ponudu za unapređenje finansijskog statusa Filharmonije, ali je, uprkos tome, podneo ostavku i intenzivirao pritisak preko medija na Vladu Srbije.
Ministarstvo kulture Srbije prethodno je saopštilo da je, uvidom u službenu dokumentaciju, utvrđeno da su tražena sredstva u Zahtevu Beogradske filharmonije za tekuće izdatke za 2009. godinu potpuno u skladu sa odobrenim, a da dodatna mogu biti odobrena samo u skladu sa raspoloživim budžetskim viškom.
Ministarstvo je saopštilo da je odobrilo ukupno 140 miliona dinara Beogradskoj filharmoniji, što je njeno rukovodstvo prihvatilo, poslavši usklađeni finansijski plan.
“Naknadni zahtevi za dodatnim sredstvima mogu se realizovati samo u skladu sa raspoloživim viškom sredstava koji se određuju budžetom Republike Srbije”, poručilo je Ministarstvo kulture, koje je 4. marta saopštilo da sa žaljenjem prihvata ostavku Tasovca, ali da u uslovima finansijske krize, nije u mogućnosti da podigne plate zaposlenima u Beogradskoj filharmoniji za sto posto, kako je on tražio.
Finansijska služba Beogradske filharmonije saopštila je u međuvremenu da je finansijskim planom za 2009. godinu zatražila oko 184 miliona dinara, odnosno da joj je odobreno 44 miliona dinara manje nego što je tražila.
(SEEcult.org)