Priče iz automata
Galerija Remont predstavlja od 20. februara do 16. marta izložbu Saše Markovića, većinom sa radovima iz njegovih ranih dana, odnosno pretežno crno-belim fotografijama koje su nastajale krajem 80-ih i početkom 90-ih godina u automatima za fotografisanje.
Na kaiševima automat fotografija i njihovoj poleđini, zabeležene su najrazličitije situacije i likovi: od aktuelnog predsednika Srbije Borisa Tadića, preko mnogih drugih danas javnih ličnosti (poznatih umetnika svih oblasti, direktora javnih ustanova, novinara, muzičara, aktivista), do rođaka, poznanika i slučajnih prolaznika. Kroz spontane situacije i performativno fotografisanje nastao je materijal koji je postao više od dokumenta specifične duhovne klime.
Na fotografijama, koje je Marković radio u automatima širom grada, nalaze se, između ostalih, i Vladimir Pištalo, Nada Rajičić, Miša Mipi Savić, Vesna Pavlović, Stanislav Šarp, grupa Škart, Stojan Cerović, Jusuf Hadžifejzović, Marina Abramović, Raša Todosijević, Staša Zajović, Vukica Mikača, Žika Obretković, Aleksandar Vasiljević, Olivera Đurđević, Nikola Džafo, Mileta Prodanović…
Izložba “Priče iz automata”, čija je kustoskinja Darka Radosavljević Vasiljević, deo je zajedničkog projekta Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Remonta, kojije započet izložbom u Salonu MSUB “Zbogom andergraund: Saša Marković Mikrob” i predstavlja omaž tom prerano preminulom umetniku.
Saša Marković, poznat i pod umetničkim pseudonimima Bambus, Mladoženja, Mikrob, Ganeša, bio je umetnik, novinar, društveno-politički radnik, radijski voditelj, performans majstor...
Kako je istakla Darka Radosavljević povodom izložbe, svašta ga je zanimalo, pre svega ljudi i društvo.
Bio je glavni junak nebrojenih anegdotskih situacija - kretao se po različitim mestima, stvarajući krajnje raznoliku socijalnu mrežu živih aktera, paralelni svet, u kojem su izmešani intelektualci, uspešni i neuspešni političari, umetnici, misleći, “narodni” ljudi, slučajno presretnuti gubitnici sa bogatim emocijama i stavom o životu.
Nije nameravao da postane vizuelni umetnik, desilo se... Dok je u proleće 1985. radio kao tehnički urednik lista "Student", pripremajući ga za štampu, u kasnonoćno /ranojutarnje vreme, čekajući da se otvori štamparija, otkrio je automate za fotografisanje.
Tako je započeo rad na arhiviranju jednog vremena kroz ličnosti savremenika.
Do sredine dvehiljaditih, nastalo je hiljade fotografija iz automata, koje prate ručno pisani komentari na poleđini.
Ta nepreglediva zbirka situacija, likova, životnih priča, svojevrstan je lucidan, precizan i pomalo iščašen komentar društva.
“Svojom radoznalošću, spojivši više medija (literarni, vizuelni, performans kao pripremni čin fotografisanja u automatu), postigao je nešto neobično, provokativno a pre svega zabavno (i poučno)”, istaknuto je u najavi izložbe.
U okviru projekta MSUB i Remonta, za proleće je najavljena i monografija Markovića (1959-2010).
Fotografije sa izložbe u Salonu MSUB, čiji je kustos Dejan Sretenović, moguće je naći u Foto galeriji portala SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)